30-річний ювілей «Хаббла»: ТОП-10 знімків телескопа
30 років назад на орбіту був виведений унікальний космічний телескоп «Хаббл», названий на честь знаменитого американського астронома Едвіна «Хаббл» а (1889-1953 рр.). Це спільний проект NASA та Європейського космічного агентства. Телескоп зробив сотні тисяч витків навколо нашої планети, подолавши понад 4 млрд км. Тільки за перші 15 років на навколоземній орбіті він отримав більше 1 млн зображень різних небесних об'єктів – зірок, галактик, планет, туманностей.
Завдяки телескопу ми буквально переписали підручники з астрономії, кажуть вчені. Фахівці отримали обсяг інформації, еквівалентний чверті тієї, що зберігається в бібліотеці конгресу США.
До речі, напередодні 30-річчя телескопа Hubble NASA запустило сервіс, що дозволяє поглянути на зняті телескопом космічні краєвиди в ваш день народження.
«Хаббл» зробив чимало відкриттів і підніс багато сюрпризів. Зокрема, вперше були отримані точні вимірювання прискореного розширення Всесвіту, вчені на Землі змогли безпосередньо спостерігати зростання і еволюцію галактик протягом космічного часу.
Саме «Хаббл» зробив приголомшливий знімок спіральної галактики Андромеда (M31), яка знаходиться в 2,5 млн світлових років від Землі та містить приблизно 1 трлн зірок, яка в рази більша за Чумацький Шлях. Прислане зображення складається з 7,398 фрагментів, зроблених за допомогою червоних і синіх фільтрів. Якість знімка вимірюється мільярдами пікселів. На ньому зображена третя частина галактики Андромеда, що розтягнулася на 40 тисяч світлових років: всередині неї можна розгледіти більш 100 млн зірок і тисячі зоряних скупчень. До речі, аби як слід розглянути фото, потрібно не менше 600 екранів з високою роздільною здатністю.
Спочатку передбачалося, що «Хаббл» прослужить 15 років. А він завдяки кільком програмам модернізації працює вже в два рази довше. Не дивлячись на свій вік, у «Хаббл» а дуже щільний графік. Щорічно в Інститут Досліджень Космосу надходить кілька тисяч заявок від астрономів з усього світу на бронювання телескопа, аби зробити нові й нові світлини.
Тож, сьогодні, в 30-річницю «Хаббла», ми пропонуємо вам продивитися ТОП-10 найкращих знімків телескопа за версією ІА «Погляд».
Фрагмент Чумацького шляху.
Фото: hubblesite.orgТуманність Пузир.
Фото: hubblesite.org
Зоряне скупчення R136.
Фото: hubblesite.orgЯскраве астрономічне радіоджерело, розташоване поблизу із сузір'ям Геркулес.
Фото: hubblesite.org
Галактика Центавр A.
Фото: hubblesite.orgКрабоподібна туманність.
Фото: hubblesite.org
Центр туманності Лагуна.
Фото: hubblesite.org«Стовпи творіння».
Фото: hubblesite.org