Новини
Україна
Екологія
Здоров'я

28 вересня – Всесвітній день боротьби зі сказом


За останнє десятиріччя в Україні найбільше зареєстровано випадків захворювання на сказ серед людей – близько 30. Усього за останні 30 років зафіксовано 78 випадків захворювань. Що потрібно знати, щоб уникнути інфікування?

28 вересня – Всесвітній день боротьби зі сказом

Профілактика сказу
Сказ – це вірусна, смертельна інфекція, розвиток якої у людини можна попередити введенням вакцини та вакцинацією тварин. Людям вірус сказу зазвичай передається при укусі заражених тварин, при чому у 99% випадків джерело інфікування – собаки.

Інкубаційний період сказу зазвичай триває 1-3 місяці, але може варіюватися від 1 тижня до 1 року в залежності від різних факторів. Це означає, що симптоми хвороби можуть виникати протягом цього періоду з моменту укусу.

Сказ завжди смертельний. Проте правильна та своєчасна допомога до розвитку захворювання дає 100% шанс врятуватися. Вакцини для профілактики сказу вироблені у Франції, мають сертифікат якості GMP та є перекваліфікованими ВООЗ. Їх використовують для вакцинації людей, якщо є підозра, що тварина може бути заражена збудником сказу (а це в кожному випадку укусу або потрапляння слини невакцинованої від сказу тварини на ділянки ушкодженої шкіри, де є порізи чи подряпини або ж на поверхню слизової оболонки). Україна щорічно закуповує ці препарати на державному рівні. У регіонах також наявні препарати - антирабічні імуноглобуліни/сироватки. Це препарати, що вводяться разом з вакциною проти сказу, якщо є підтвердження, що тварина заражена вірусом.

Всі, хто отримав травму нанесену твариною з підозрою на сказ або ж підтвердженим сказом, мають право отримувати безоплатну медичну допомогу. Препарати, які необхідні для цього, є.
Запам’ятайте, що після укусу не треба чекати симптомів! Збережіть собі ці правила.

Навіть якщо укус був не до крові, слина зараженої тварини могла потрапити на подряпини, а це – пряма загроза заразитися.
Негайно та ретельно промийте уражене місце великою кількістю води з милом.
Ця проста процедура має важливе значення і може врятувати життя.
☑Дезінфікуйте рану.
Використайте антисептичний засіб на основі спирту чи йоду (перекис водню не допоможе!).
Зверніться до найближчого медзакладу.
Якщо немає впевненості в тому, що тварина була здоровою, вам обов’язково мають зробити щеплення вакциною, які є в усіх областях України. Наявність можна перевірити за посиланням.
☑Якщо є можливість – зверніться до ветеринарної служби з твариною, яка вас вкусила.
Там проведуть дослідження цієї тварини. За можливості тварину треба помістити під карантин на 10 днів для нагляду. Профілактичне лікування можна перервати, якщо буде підтверджено, що тварина не заражена сказом. Якщо тварину неможливо знайти та протестувати, необхідно провести повний профілактичний курс профілактичних щеплень.
Зробіть профілактичне щеплення, якщо ваша робота пов’язана з ризиком зараження.
Зокрема, якщо ви працюєте ветеринаром, єгером, лісником, у лабораторіях, які працюють з тваринами.

Якщо Ви є власником домашньої тварини:
✔Щороку доставляйте собак і котів у ветеринарну установу для огляду та імунізації проти сказу!

✔Тримайте сторожових собак на привязі і спускайте їх лише на закритих територіях (дворах).

✔Про захворювання або укус собаки, кота чи іншої тварини негайно повідомляйте ветеринарну установу.

✔Негайно повідомляйте заклади охорони здоровя про випадок укусу тваринами.
✔Вигул за межами помешкання собак з підвищеною агресивністю дозволено лише при наявності коротких повідків, намордників.

✔ Не допускайте на полювання не щеплених проти сказу собак.

За інформацією КНП ВРР "Васильківська центральна районна лікарня"