Новини
Суспільство
Культура
Дати

14 серпня православні віряни відзначають свято Маковея


14 серпня, християни східного обряду відзначають перший Спас - Медовий, або Маковея. У церковному календарі свято називається Походження (винесення) Чесних Древ Животворящого Хреста Господня, а також день пам'яті мучеників Маккавеїв (звідси і пішла народна назва Маковея).

У віруючих в цей день починається суворий двотижневий піст, який закінчується 28 серпня - на Успіння Пресвятої Богородиці.

Інформація щодо історії свята :
Маковея почали відзначати в IX столітті в Константинополі. Щорічно в серпні у цьому місті загострювалися епідемії. Щоб побороти напасті, з царської скарбниці виносили зберігалася там частину Животворящого Хреста Господнього. Їм освячували воду в храмі Святої Софії, а потім протягом двох тижнів Хрест носили по місту, благаючи Бога позбавити людей від хвороб.

У храмах в цей день здійснюється поклоніння Хресту, мале освячення води і меду нового збору.

Що потрібно робити:
Напередодні Спаса в церквах на вечірній службі виносять для поклоніння прикрашений квітами хрест. Віруючі традиційно відвідують це богослужіння, щоб «Хресту Твоєму поклонитися, Владико».
В Україні господині печуть на Маковея особливі пісні коржі з маком - «шуліки», які їдять із медом або узваром з медом і перетертим маком.

Вранці на свято бажано викупатися в річці: вода цього дня набуває цілющих властивостей. Скласти маленький букет з трав і головок маку для освячення в церкві. На святковій службі треба освятити також мед і свічки та пригостити медом нужденних.

Чого не можна робити:

Вживати спиртні напої, а також їсти м'ясні та молочні страви.

Факты