10 фактів, які кожен має знати про зміни клімату
15 травня – Міжнародний день клімату і це привід звернути увагу на ті зміни, що відбувають на нашій планеті. Адже клімат – це важливий ресурс, що впливає на добробут нинішніх та майбутніх поколінь. Ні для кого не секрет, що за останні десятиліття через вплив людини клімат змінюється швидше. Можливо, дехто не вбачає в цьому нічого страшного, аргументуючи свою позицію тим, що були доісторичні періоди глобального потепління. Але зміни, які відбуваються з середини XX століття безпрецедентні за своїми темпами і масштабами, а ви знаєте, які саме вони? ІА «Погляд» підготували для вас 10 фактів, які кожен повинен знати про зміни клімату на Землі.
1. З 1880-2012 років середня глобальна температура підвищилася на 0,85°C.
2. Найбільше підвищення температури поверхні спостерігається в Арктиці і сприяє відступу льодовиків, вічної мерзлоти і морського льоду.
3. В період 1901-2010 років середньосвітовий рівень моря підвищився на 19 сантиметрів в результаті потепління, яке призвело до танення льодів. З 1979 року обсяг льодового покриву в Арктичному океані зменшувався в кожному десятилітті на 0,45-0,51 мільйонів кв. км.
4. Експерти IPCC прогнозують, що протягом XXI століття рівень моря в середньому може вирости на 52-98 см. У результаті чого під водою можуть опинитися цілі міста і країни, а інші території стануть непридатними для життя через спеку. До 2070 року до 3,5 мільярдів людей можуть опинитися в зонах непридатних для життя погодних умов.
5. Без рішучих дій, щодо зниження темпів глобального потепління, наземні екосистеми ризикують піддатися серйозним змінам у своєму складі та структурі. В цілому очікується, що зміна клімату призведе до вимирання багатьох видів і скорочення різноманітності екосистем. Для прикладу, через підвищення температури бджоли опиняться на «фізіологічній межі», що може призвести до вимирання їх популяцій.
6. Океан нагрівався повільніше, ніж суша, але рослини і тварини в океані мігрували до холодніших полюсів так само швидко, як і види на суші. Як і на суші, хвилі тепла в океані виникають у більшості випадків через зміни клімату. Ці зміни вже зараз впливають на корали, ламінарії і морських птахів. Натомість закислення океану загрожує завдати невиправної шкоди кораловим рифам, видам, що охороняються та іншим природним ресурсам. Крім того більш високий рівень океанічного CO2 може впливати на мозок і центральну нервову систему деяких видів риб, що знижує їх здатність чути, нюхати і уникати хижаків.
7. Глобальне потепління, вже посилило економічну нерівність по всьому світу і являє собою великий ризик для глобальної та регіональної продовольчої безпеки. До 183 мільйонів людей у всьому світі, особливо з низьким доходом, через потепління опиняться на межі голоду.
8. Негативно вплине глобальне потепління і на здоров'я людини. На думку Всесвітньої організації охорони здоров'я, глобальне потепління вплине на чисте повітря, безпечну питну воду, харчові продукти в достатній кількості і надійні домівки, що зрештою призведе до підвищення смертності.
9. Різні інфекційні захворювання легше передаються в умовах потепління клімату: лихоманка денге, малярія. А за деякими дослідженнями, підвищення температури також впливає на збільшення кількості самогубств, ріст насильницьких конфліктів. Також зростатиме бідність і економічні потрясіння, які є добре задокументованими факторами цих конфліктів.
10. 197 держав світу спільно працюють над проблемою зміни клімату під егідою Рамкової конвенції Організації Об'єднаних Націй про зміну клімату (РКЗК ООН). Метою Конвенції є «запобігання небезпечного антропогенного втручання в кліматичну систему». Заходи щодо пом'якшення наслідків глобального потепління включають розробку і впровадження низьковуглецевих енергетичних технологій, політику скорочення викидів викопного палива, лісовідновлення, збереження лісів, а також розробку потенційних технологій кліматичної інженерії. 22 квітня 2016 року під час Рамкової конвенції ООН про зміну клімату була підписана Паризька хартія, що регулює заходи щодо зниження вмісту вуглекислого газу в атмосфері з 2020 року. В цьому році всі члени РКЗК ООН підписали угоду, 189 країн стали його учасниками. Мета угоди – утримати зростання глобальної середньої температури «набагато нижче» 2°C і докласти зусиль для обмеження зростання температури величиною 1,5°C. Відповідно до Паризької угоди кожна країна повинна визначати, спланувати і регулярно звітувати про свій внесок в пом'якшення наслідків глобального потепління.
Звичайно, більшість наслідків зміни клімату будуть зберігатися протягом декількох століть, навіть якщо викиди парникових газів повністю припиняться. Проте це не привід не вирішувати проблеми, які людство саме й створило.