Новини
Новини Київської області

Зонд НАСА «Паркер» може розгадати таємницю сонячної корони


Сонячний зонд НАСА «Паркер» готується зблизитися зі світилом, після якого вчені зможуть отримають відповідь на питання, що давно стоїть перед наукою: чому зовнішня атмосфера Сонця має температуру в кілька мільйонів градусів Цельсія, в той час як температура поверхні нашої зірки становить усього лише 3300 градусів Цельсія?

Згідно з однією з гіпотез, перегрів відбувається в результаті дії магнітних хвиль невеликої амплітуди, рухомих туди-назад між поверхнею Сонця і його зовнішньою атмосферою. Нове дослідження, в якому групою астрономів на чолі з Джастіном Каспером з Мічиганського університету, США, проведено аналіз даних, зібраних раніше за допомогою іншого космічного апарату НАСА, показує, що ключ до розгадки цієї таємниці лежить в області Сонця, яка зветься зоною переважного нагріву.

Перегрів корони має ряд особливостей. Деякі окремі хімічні елементи нагріваються до різних температур, а деякі важкі іони стають гарячішими, ніж ядро Сонця.

Також в зоні перегріву мають місце так звані альвеновские хвилі, що представляють собою магнітні хвилі невеликої амплітуди. Під дією цих хвиль частинки рухаються і «б’ються» одна об одну, подібно кулькам для пінг-понгу, розігріваючись до величезних температур.

У своїй новій роботі Каспер и его команда вирішили з'ясувати, наскільки високо над поверхнею Сонця тягнеться ця зона нагріву. Вчені використовували дані, зібрані за допомогою апарату НАСА Wind, який був запущений в 1994 році і до цих пір продовжує працювати. Вимірявши за допомогою цього апарату температуру гелію на різних висотах, автори зробили висновок, що зона перегріву закінчується на відстані від 10 до 50 радіусів Сонця над його поверхнею. Також автори відзначили, що ця позначка збігається з так званої альвеновской точкою, яка є межею зони перегріву відповідно до теорії, незважаючи на те, що ці два шляхи розрахунку положення кордону зони перегріву є абсолютно незалежними.

Дослідження було опубліковано в журналі Astrophysical Journal Letters.

Нагадаємо, на початку квітня космічне агентство повідомило, що сонячний зонд «Паркер» занурився в корону Сонця.