Новини
Суспільство
Екологія
Вода
За кордоном

Зміни клімату в глибинах океану можуть бути в сім разів швидшими – вчені


Згідно з даними нового дослідження, до другої половини цього сторіччя темпи зміни клімату в глибинах світового океану можуть виявитися в сім разів вищими нинішніх рівнів, навіть якщо в найближчі роки будуть різко скорочені викиди парникових газів.

Нове дослідження було опубліковано в журналі Nature Climate Change, коротко про нього розповіли в The Guardian.

Ці зміни клімату, зазначають експерти, можу мати серйозний вплив на жителів океану, оскільки представники фауни, які залежать один від одного, будуть змушені переміщатися і йти з традиційних ареалів проживання. Це може означати, що морські зони, призначені для захисту різних видів або місць проживання, можуть опинитися під загрозою в результаті переміщення видів з охоронних територій в незахищені райони, підсумували вчені.

Нагадаємо, останні чотири роки стали найтеплішими, а зміни, які відбуваються з середини XX століття безпрецедентні за своїми темпами і масштабами.

Дослідження доводить, що температура в різних частинах океану буде змінюватися з різною кліматичної швидкістю. Під кліматичною швидкістю мається на увазі той темп, з яким види повинні будуть рухатися, щоб залишатися в межах свого переважного температурного діапазону при нагріванні різних шарів океану.

«Потепління, вже охопило поверхню океану, і піде в більш глибокі води. Це означає, що морське життя в глибинах океану буде стикатися зі зростаючими загрозами у вигляді потепління океану до кінця століття, незалежно від того, що ми зробимо зараз», – пояснює один із авторів дослідження, професор Ентоні Річардсона з університету Квінсленда.



У дослідженні використовувалися кліматичні моделі для оцінки поточних швидкостей зміни клімату на різних глибинах океану, а потім майбутніх швидкостей за трьома сценаріями – один, де викиди парникових газів почнуть падати з 2021 року, другий, де вони почали б знижуватися з середини цього століття, і третій, де викиди продовжували б зростати до 2100 року.

За оцінками професора Хорхе Гарсія Молінос, кліматолога з Університету Хоккайдо і співавтора дослідження, висновки експертів свідчать про те, що глибоководне біорізноманіття, швидше за все, піддасться більшому ризику, тому що воно адаптоване до набагато більш стабільного температурного середовища. В даний час світове потепління вже викликає зсув видів у всіх шарах океану з поверхні на глибину понад чотири кілометри, але з різними швидкостями. Але навіть при дуже оптимістичному сценарії, коли викиди будуть скорочуватися найближчим часом, в мезопелагічному шарі океану, – від 200 метрів до одного кілометра вниз кліматична швидкість зміниться з приблизно з шести кілометрів до 50 кілометрів до другої половини століття. При цьому, за розрахунками вчених, за той же період кліматична швидкість знизиться тільки вдвічі на земній поверхні. На глибинах від 1000 до 4000 метрів швидкість зміни клімату зросте в три рази в порівнянні з нинішніми показниками при тому, при умові, що викиди парникових газів різко знизяться в найближчі роки.

Нагадаємо, інші вчені вважають, що Світовий океан можна відновити за 30 років, але для цієї мети потрібно буде 10-20 мільярдів доларів щорічно.