Жива чи штучна: як обрати екоялинку на Новий рік?
Настає найбільш чарівна пора року, обов'язковим атрибутом якої є ялинка. Жива чи штучна? Це питання задають собі кожен рік чимало людей. Який варіант більш екологічний розбиралися журналісти «Погляду».
Відповідь, яка вас здивує
Яку ялинку обрати, щоб і око радувала, і природі не нашкодила. Традиційно, більшість дотримується думки, що штучна ялинка завдає природі менше шкоди. Адже її не рубають, вона нежива, і взагалі, губити «живе» заради задоволення – варварство. «Невже вам не шкода таку красу під сокиру?» – докірливо запитують доморощені екоактивісти.
Але, якщо прибрати в сторону всі емоції і заглибитися у вивчення питання, прихильники пластикових голок будуть осоромлені. Так, канадська консалтингова компанія Ellipsos ще в 2009 році спростувала твердження про екологічність штучних ялинок.
«Штучні ялинки дійсно експлуатуються багато років і тому здаються більш екологічним варіантом. Однак, варто враховувати вуглецевий слід, затрати енергії та інші ресурси при їх виробництві. Ми рекомендуємо купувати свіжозрізану ялинку з біркою, що підтверджує її легальність», – зазначає міністр захисту довкілля та природних ресурсів України Роман Абрамовський.
Купуючи ялинку без бирки, ви стаєте співучасником «злочину» проти природи. Щороку «чорні» лісоруби знищують сотні гектарів лісу, тому цьогоріч в Україні посилять охорону хвойних насаджень.
Як відрізнити легальну ялинку від браконьєрської та де придбати «живу» красуню? – читайте у матеріалі «Погляду».
Прихована загроза
Ще один аргумент, який наводять прихильники штучних ялинок – те, що жива швидко осипається. Найцікавіше, що штучне новорічне дерево в якійсь мірі теж обсипається, хоча й не так помітно для нас. Невеликі частинки пластикових хвоїнок випадають з конструкції і утворюючи справжній «смітник» мікропластику прямісінько у вас вдома.
До слова, коли штучна ялинка буде вже непридатною для використання, щоб утилізувати таке «дерево» доведеться докласти чимало зусиль. Металева трубка, дріт і матеріали, що імітують хвою, – все це треба розібрати по компонентам. Уявіть, наскільки це реально.
На противагу цьому, живі ялинки утилізувати набагато простіше. Зазвичай вони цілеспрямовано збираються в одному місці, а далі спеціальна дробарка швидко перетворює новорічний символ у тріску, яка буде використовуватися, наприклад, як добриво. У найближчий смітник біля будинку ялинку викидати не варто.
Як писав «Погляд», у Києві минулого сезону утилізували щонайменше 11 тисяч ялинок. До речі, така післяноворічна екопрактика досить популярна і в передмісті.
«Я буду використовую штучну ялинку не один рік»
Почувши наші аргументи, більшість скаже: я використовую штучну ялинку кілька років, тож шкоди довкіллю не буде. А ось і ні. Фахівці підрахували, при виробництві лише однією 1,5 метрової штучної ялинки утворюється 57 кг двоокису вуглецю (СО2).
«Якщо ви не плануєте використовувати штучне деревце біля 10 років – краще не купуйте його», – наголошують у Національному екологічному центрі України. – «Насправді, штучні дерева мають тричі більший вплив на зміну клімату та виснаження ресурсів, ніж живі».
До речі, живі ялинки ще й більш економічно вигідні. Так, для прикладу, на державних лісогосподарських підприємствах на Київщині реалізовуватимуть дерева в середньому по 106 грн.
«Любиш ліс і природу – купуй живу новорічну ялинку»
Наведемо ще один резон на користь натуральної красуні. Ялинкові розплідники приносять дохід лісництвам, який врешті-решт йде на лісовпорядкування.
«Це міф, що нібито купуючи пластикову ялинку ти зберігаєш дерево. Ліс – відновлювальний ресурс і ялинки, які вирощуються на спеціальних плантаціях роблять свій внесок в очищення повітря і його насичення киснем. Що таке пластикова штучна ялинка? Це нафтова свердловина, це труба через ліси і поля, це хімзавод, недалеко від якогось міста. І навіть якщо пластикову ялинку ви купуєте рідко, ви все ж підтримуєте не ліс, а хімічну промисловість, яка знищує навколишнє середовище. Звідси простий висновок. Любиш ліс і природу – купуй живу ялинку», – наголошує голова Держлісагентства Василь Кузьович.
«На всіх живих ялинок не вистачить»
Мабуть останній аргумент, який для когось може стати навіть вирішальним. Проте і тут в нас є, що вам відповісти. Цьогоріч лісівники заготовили понад 500 тисяч ялинок. І не треба боятися, що ліси порідіють. Адже найбільша кількість буде зрубана зі спеціально створених плантацій, на яких дерева вирощуються спеціально. Іншу частину зрубують під час проведення рубок догляду за молодняком. Ще частина дерев заготовлюється під час розчищення смуг під лініями електропередач, залізничних і автомобільних доріг, трубопроводів, при прочищенні протипожежних просік.
Отже наш висновок: більш екологічна – жива ялинка. До того ж живе дерево в домі – це неповторний аромат, який відразу створює атмосферу справжнього Нового року.
А, як правильно обрати ялинку – дивіться у сюжеті «Погляду».
Щоб бути першими у курсі найсвіжіших новин Київщини, України та світу – переходьте і підписуйтесь на наш Telegram-канал «Погляд Київщина – Інформаційна Агенція». Читайте нас у Facebook «Погляд Київщина» і дивіться на YouTube.