Жито зі стронцієм: що росте на полях поблизу Чорнобиля
В посівах поблизу Зони відчуження вчені і досі знаходять радіоактивні елементи.
Про це повідомили на сайті University of Exter.
Нове дослідження показало, що пшениця, жито, овес і ячмінь, які вирощують поблизу Чорнобиля, містять два радіоактивних ізотопи: стронцій–90 та цезій–137, – концентрація яких суттєво перевищує безпечні межі.
«Наші висновки вказують на постійне забруднення та опромінення людей, ситуація й далі ускладнюється через відсутність офіційного регулярного моніторингу», – каже Девід Сантіллі, судово-медичний експерт з дослідницьких лабораторій Greenpeace в Університеті Ексетера.
Як повідомляв «Погляд», цьогоріч у Чорнобилі тестували вітчизняний безпілотник для моніторингу пожеж та радіації, а минулоріч там працювали дрони з Британії.
Сантіллі та його колеги у співпраці з дослідниками з Українського інституту сільськогосподарської радіології проаналізували 116 проб зерна, зібраних в період з 2011 по 2019 рік в Іванківському районі, що знаходиться приблизно в 50 кілометрах на південь від АЕС.
Вчені з'ясували, що радіоактивні ізотопи, в основному стронцій–90, перевищують безпечний рівень споживання в 48% проб. Вони також виявили, що в зразках деревини, зібраних в тому ж регіоні в період з 2015 по 2019 рік, рівень стронцію–90 перевищував безпечну межу для дров.
Аналізуючи деревну золу з домашніх дров'яних печах, вчені виявили рівень стронцію–90, який в 25 разів перевищує безпечний рівень. Місцеві жителі використовують цю золу, а також золу місцевої теплової електростанції (ТЕС) для добрива своїх культур, сприяючи продовженню циркуляції радіоактивних ізотопів.
Проте, комп'ютерне моделювання передбачає, що можна було б вирощувати культури в регіоні на «безпечних» рівнях, якби цей процес «повторюваного зараження» припинився. Дослідники закликали уряд України відновити програму моніторингу, припинену в 2013 році, і створити систему для правильної утилізації радіоактивного попелу.
«Забруднення зерна і деревини, вирощуваних в Іванківському районі, як і раніше викликає серйозну занепокоєність і вимагає подальшого невідкладного розслідування. Аналогічним чином терміново необхідні подальші дослідження, щоб оцінити вплив Іванківської ТЕС на навколишнє середовище і місцевих жителів, яке здебільшого залишається невідомим», – йдеться в заяві співавтора дослідження Валерія Кашпарова, директора Українського інституту сільськогосподарської радіології.
Нагадаємо, цьогоріч вчені також заявили, що на основі знайденого у Чорнобилі грибка можна створити ліки від радіації.
Для зручності і аби бути першим у курсі найсвіжіших новин України та світу – переходьте і підписуйтесь на наш Telegram-канал «Погляд Київщина – Інформаційна Агенція». Щоб не пропустити найсвіжіші новини – обов’язково вмикайте повідомлення у вашому Telegram.