Новини
Всесвіт

Земля сформувалася набагато швидше, ніж вважалося раніше


Всього за 5 мільйонів років.

Як повідомляє phys.org, дослідники з Копенгагенського університету з'ясували, що протоземля – попередниця нашої планети – сформувалася приблизно за 5 мільйонів років. Дослідники пояснюють, що в астрономічному масштабі це дуже короткий проміжок часу. Для прикладу, якщо сприйняти вік Сонячної системи – 4,6 мільярда років – за земну добу, то протоземля сформувалася приблизно за півтори хвилини.

Вчені спростовують традиційну теорію про те, що протоземля формувалася в результаті випадкових зіткнень між великими космічними об'єктами протягом десятків мільйонів років. В цьому випадку ізотопний склад планети відбивав би суміш ізотопного складу різних типів метеоритів. Однак, вивчивши склад ізотопів заліза в різних метеоритах, автори роботи виявили, що він відповідає земній тільки в одному типі небесних тіл – CI-хондрити. Відомо, що ці тендітні космічні тіла складаються з первинної космічного пилу, тому вони є еквівалентом об'ємного складу самої Сонячної системи. Цей пил в поєднанні з газом прямував через навколозоряний акреційний диск на зростаюче Сонце.

Нові результати підтверджують свіжу альтернативну теорію про формування планети в результаті накопичення космічного пилу. Спочатку крихітні частинки космічного пилу під дією електростатичних сил злипалися в грудки, які з часом розросталися в брили. Збільшення їх гравітаційної сили приводило до того, що ці об'єкти стикалися і зливалися з утворенням планетезімалей, з яких потім виникла протоземля і інші кам'янисті планети. Так як велика кількість пилу була присутня в протопланетному диску всього близько п'яти мільйонів років, за цей час повинна була сформуватися і протоземля.

Це означає, що й інші планети можуть формуватися набагато швидше, ніж якби вони росли виключно в результаті випадкових зіткнень між об'єктами в космосі. Це припущення підтверджується тисячами екзопланет в інших галактиках, які астрономи відкрили з середини 1990-х років.