Новини
Всесвіт

Земля може втратити один з «Вояджерів»? Апарат, що покинув Сонячну систему, не повернувся


Автоматична міжпланетна станція Voyager 2, яка в листопаді 2018 року залишила геліосферу (магнітний аналог атмосфери планет), не виконала штатний маневр і витратила занадто багато енергії, повідомляє НАСА.

25 січня космічний апарат повинен був зробити поворот навколо своєї осі на 360 градусів, що забезпечило б калібрування бортового обладнання, необхідну для вимірювання навколишнього магнітного поля. Однак аналіз телеметричних даних показав, що під час виконання команд на проведення таких маневрів виявилися задіяні дві системи, робота яких спричинила споживання енергії більше, аніж було заплановано і, як наслідок, спровокувала автоматичне відключення наукових приладів (з метою енергозбереження).

Проте, вже 28 січня фахівцям НАСА вдалося призупинити роботу однієї з систем, що споживала надмірну кількість енергії, і тим самим відновити роботу наукових приладів, дані з яких поки не отримані. В даний час в агентстві працюють над відновленням нормальної роботи станції.

У НАСА відзначають, що джерелом енергії для Voyager 2 виступає радіоізотопний термоелектричний генератор (РІТЕГ), а енергоспоживання станції знижується приблизно на 4 вата в рік, і нагадують, що забезпечення функціонування обладнання космічного апарату і забезпечення зв'язку з Землею вимагає підтримки певного температурного режиму.

Нагадаємо, не дивлячись на те, що Voyager 2 залишив геліосферу в листопаді 2018 року, знадобився цілий рік, щоб зібрані ним дані дійшли до Землі і були розшифровані вченими.

В агентстві нагадують, що наразі відстань між планетою і станцією становить 18,5 мільярда кілометрів, в результаті чого електромагнітний сигнал від Землі до Voyager 2 і назад йде близько 34 години.

Voyager 2 став першою станцією, що пролетіла відразу повз чотирьох планет-гігантів Сонячної системи, що дозволило відкрити 3 нових супутника Юпітера, 4 – Сатурна, 11 – Урана, і 6 – Нептуна. До сих пір жоден космічний апарат не пролітав так близько до останніх двох планет. Також Voyager 2 став другою станцією, яка залишила Сонячну систему. Першою це зробила в серпні 2012 року місія Voyager 1.

Космічні апарати Voyager 1 і Voyager 2 ідентичні, стартова маса однієї станції (разом з гідразином) – 815 кілограмів. Проте у розгорнутому вигляді апарат поміщається в куб зі стороною чотири метри. Апарати, крім наукового обладнання, несуть послання від людства можливим інопланетним цивілізаціям.