Новини
Суспільство
Екологія
Вода
За кордоном

Заражена миш'яком вода загрожує 220 мільйонам людей в усьому світі


Використовуючи кліматичні, екологічні та геологічні дані, а також комп'ютерне моделювання, вчені склали глобальну мапу, яка передбачає, де концентрація миш'яку в підземних водах може перевищувати безпечні норми для питної води.

Про це повідомляють у виданні Science News.

Якби страшно це не звучало, але миш'як присутній в багатьох різних типах ґрунту та гірських породах. Проте справжню загрозу для людей він становить тоді, коли вимивається з цих ґрунтів в ґрунтові води, що може відбуватися через різні хімічні процеси.

Вчені раніше виявили безліч гарячих точок забруднення миш'яком в підземних водах, зокрема в районах Бангладеш, Аргентини та В'єтнаму. Однак дані щодо миш'яку в підземних водах багатьох інших регіонів були відсутні.

Варто зазначити, що в Україні вода також не найкращої якості. Але воно й не дивно. Для прикладу, зовсім нещодавно киянин зафіксував на камеру, як в Дніпро зливають хімічні відходи.

Вчений-еколог Йоель Підгірських і гідролог Майкл Берг зі Швейцарського федерального інституту водних наук і технологій в Дюбендорфі вирішили створити мапу глобального ризику впливу миш'яку, засновану на десятках різних факторів навколишнього середовища, від температури та опадів до віку ґрунту та рН.

До речі, згідно з нормами Всесвітньої організації охорони здоров'я, безпечна кількість концентрація миш'яку становить 10 мікрограмів на літр.

Дослідники накопичили дані майже з 80 досліджень та використали метод random forest. Для того, щоб створити остаточну мапу, авторам роботи довелося усереднити результати близько 10 000 різних прогнозів.

Результатом стала «перша справді глобальна мапа ризику забруднення миш'яком в підземних водах». На мапі видно, що найбільш гарячі точки забруднення знаходяться в Азії і Південній Америці. Також можливий підвищений ризик існує в менш добре вивчених регіонах, в країнах Центральної Азії, таких як Казахстан і Монголія, а також країнах навколо Сахари і Арктики. Загалом же заражена миш'яком вода загрожує 220 мільйонам людей в усьому світі.

Нагадаємо, за даними ООН, сьогодні кожен десятий житель планети не має доступу до чистої питної води. Для прикладу, Україна за кількістю питної води на душу населення посідає 125 місце з 180 країн.