Новини
Екологія
Земля
Вода
Всесвіт
За кордоном

З океану в космос: знайдені на дні океану бактерії допоможуть у пошуку життя на Марсі


Величезну кількість мікробів знайшли японські біологи в застиглих фрагментах лави на дні Світового океану. На думку вчених, в схожих умовах може ховатися і марсіанське життя, пише науковий журнал Communications Biology.

Океанологи знайшли великі колонії мікробів навіть в найглибшому місці на Землі – на дні Маріанської западини, а також в морських і сухопутних породах, які витягли з глибини кількох сотень метрів. Вивчення піднятих з дна океану магматичних порід показало, що вони сформувалися більш десяти мільйонів років тому під час тривалих виливів магми.

На думку біологів, одночасно з цим процесом охолоджувалися гірські породи. У підсумку в них утворилося безліч мікротріщин, які в наступні мільйони років заповнювалися глиною і осадовими породами. Саме в них і ховалися сліди мікробів, які можуть харчуватися залізом та іншими неорганічними речовинами, яких в лаві чимало.

«Життя може знайти «оселю» практично в кожній щілині», – пояснила Дженніфер Біддл, доцент Університету штату Делавер, в інтерв'ю порталу Gizmodo. – «Попередні статті за останні 20 років натякали на можливість того, що в тріщинах океанічної кори може існувати безліч мікробів. Але ця стаття хороша тим, що вона фактично є першим свідченням присутності активних мікробів в цих конкретних породах, а не просто слідів їх життєдіяльності або скам'янілостей».

Підземні мікроби знаходили і раніше. Наприклад, в 2006 році вчені виявили бактерії майже в 2 кілометрах від поверхні Землі, а в 2018 році дослідники виділили фотосинтезуючі бактерії в пробах покинутої шахти в Іспанії, що взяли на чималій глибині. В кінці минулого місяця також була опублікована стаття, що описує мікробні спільноти, які живуть на глибині приблизно 792 метрів під морським дном.

Що робить нове відкриття особливим, так це самі живі мікроби, витягнуті з давніх вулканічних порід віком від 13,5 мільйонів до 104 мільйонів років. Зразки були зібрані командою з Токійського університету за допомогою підводного буріння. Йохей Сузукі, автор проєкту, зазначає, що у колонії бактерій спостерігалася надзвичайна щільність: вона досягала 10 000 000 000 клітин на кубічний сантиметр – приблизно така ж щільність бактерій у нас в кишечнику. Для порівняння, на морському дні щільність бактерій становить всього 100 клітин на кубічний сантиметр.

Чим же це допоможе для виявлення життя на Марсі? Справа в тому, що схожі запаси глини в минулому році виявив марсохід Curiosity. Тому відкриття японських учених вже зацікавило NASA. Пошуки подібних фрагментів планують організувати з запуском наступного марсохода влітку 2020 року.