З 26 грудня відкрито вільний доступ до реєстрів Державної архітектурно-будівельної інспекції
Міністерство цифрової трансформації відкрило для вільного доступу будівельний реєстр Держархбудінспекції, який досі називали одним з найкорупційніших. Це дасть моживість забезпечити прозорість процесу будівництва і публічний антикорупційний контроль. Однак над поліпшенням якості реєстрів ще належить попрацювати, оскільки в них було знайдено сліди багаторазового переписування і приховування даних
Будівельний реєстр Держархбудінспекції називають одним з найбільш корупційних реєстрів України. 26 грудня цей реєстр набув статусу відкритого. Втім, ситуація з вміщеними в реєстрі ДАБІ даними здивувала Віце-прем’єр-міністра, Міністра цифрової трансформації Михайла Федорова. У удівельному реєстрі Державної архітектурно-будівельної інспекції було знайдено сліди багаторазового переписування і приховування данихвідкрито один з найкорупційніших реєстрів
«Я дуже багато чув легенд про цей реєстр, але повірте, те, що ми побачили, працюючи над відкриттям даних, перебільшили всі найгірші плітки. Поганий стан даних, явні сліди багаторазового переписування даних, приховування даних …, і все це супроводжувалося дуже цікавими коментарями одразу в реєстрі».
Михайло Федоров виклав на своїй Фейсбук-сторінці скріншот виявлених документів з комернтарями. «Здогадайтесь, роблячи помітку «не відправляти», що мали на увазі попередні менеджери послуги?», зауважив він.
Також пояснив, що робиться, і що планується зробити для поліпшення ситуації. «Відкрили 2013-2019 роки у форматі csv. 31 поле, серед них дані про замовника, проектувальника та підрядника з кодами ЄДРПОУ, про авторський та технічний нагляд, характеристики забудови та клас наслідків, а також дані про адресу, кадастровий номер і багато іншого», поінформував Михайло Федоров, зазначивши, що якість даних далека від ідеального, і закликав усіх поліпшувати її разом.
«Все це дозволить забезпечити повну прозорість процесу будівництва та публічний антикорупційний контроль, а також використовувати ці дані для створення та розвитку наявних крутих громадських та комерційних сервісів, на кшталт, Monitor.Estate, Nora або Мапа реновації тощо. Наприклад, тепер є можливість перевірити наявність дозволу на будівництво в твоєму районі, перевірити той, хто будує чи має довгобуди вже, подивитися експертну організацію та її історію. Тож наша складна боротьба проти корупції у сфері будівництва триває два тижні, тому ми запустили електронний кабінет забудовника для класу СС1 (вже онлайн почато майже 200 будівництв та введено в експлуатацію майже 70), сьогодні відкрили «страшний» реєстр – на черзі дозволи та сертифікати СС2 та СС3. І лише після цього я буду задоволений!», зауважив Віце-прем’єр-міністр і пообіцяв, що корупція в Держархбудінспекції буде зведена до нуля.
Як повідомила Держархбудінспекція,з реєстрами можна ознайомитися на Єдиному державному вебпорталі відкритих даних за посиланням. "Це означає, що будь-яка особа – від розробників вебресурсів, аналітиків, журналістів до активістів та громадян – зможе вільно використовувати наявну у реєстрі інформацію для проведення власних досліджень, розслідувань, створення аналітичних матеріалів, сучасних вебсервісів, а також для контролю за містобудівною ситуацією в регіонах та у країні в цілому. У наборі даних опубліковано Єдиний реєстр документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт і засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об’єктів, відомостей про повернення на доопрацювання, відмову у видачі, скасування та анулювання зазначених документів, за 2019 рік. А також приведено у відповідність інформацію за 2013-2018 роки, йдеться у повідомленні ДАБІ.
Фото з відкритих інтернет-ресурсів