Новини
Україна
Здоров'я

Їдете на відпочинок до моря? 10 порад для здорової засмаги


Літо добігає до своєї кульмінації, а отже, пора відпусток у розпалі. Багато хто їде набиратися сил на морське узбережжя. Тож не буде зайвим нагадати правила безпечної засмаги, щоб відпустка не перетворилася на пекло.

Їдете на відпочинок до моря? 10 порад для здорової засмаги

Засмага – захисна реакція шкіри, потемніння кольору шкіри під впливом ультрафіолетового випромінювання, внаслідок якого в нижніх шарах епідермісу шкіри відкладається пігмент меланін. Таке визначення дає Центр громадського здоров’я МОЗ України. У дописі також додається, що засмага це своєрідна «парасолька», яку шкіра «відкриває» для захисту від ультрафіолетових променів.

Люди постійно дискутують на тему шкідливості і корисності засмаги, адже у пошуках красивої засмаги часто-густо відпочивальники отримують сонячні опіки і як наслідок – пухирці й пігментні плями. Крім того, під впливом сонячних променів може розвинутися таке захворювання, як фотодерматоз (сонячний дерматит). Сонячні дерматози бувають гострі і хронічні. Гострий дерматит проявляється через 2-4 години після засмаги у вигляді почервоніння і запалення шкіри. Більш сильне запалення проявляється через 10-12 годин і тримається 4-5 днів, що кваліфікується як опік І ступеню. Його симптоми: почервоніння і запалення шкіри, жар, свербіж, біль в області почервоніння, загальна слабкість, головний біль, безсоння, втрата апетиту.

Проте є і користь від перебування на сонці: під час прийому сонячних ванн у людини виробляється найважливіший вітамін D, нестача якого може призвести до серйозних проблем зі здоров’ям, наприклад, ламкості кісток, порушення сну, депресії. Люди, які через певні обмеження не можуть засмагати, повинні отримувати вітамін D з їжі, вживаючи рибу, водорості, риб’ячий жир, сир, вершкове масло.

Кому засмагати не можна?
Передусім приймати сонячні ванни не рекомендується людям похилого віку, маленьким дітям, гіпертонікам, алергікам, вагітним, тим, хто страждає від новоутворень, меланом, захворювань ендокринної системи.
У групі ризику й люди зі світлою шкірою, з великою кількістю родимок на тілі або наявністю чотирьох і більше родимок діаметром від 6 мм; ті, хто в дитинстві кілька разів згорав на сонці, люди, в чиїх сім'ях у одного з прямих родичів була діагностована меланома.

10 порад для здорової засмаги

  1. Засмагайте з 8 до 11 ранку та з 16 до 19 години. Так ви зможете здобути красиву засмагу без шансу обгоріти.
  2. Час від часу заходьте у тінь, не варто безперервно бути під прямими сонячними променями. Користуйтесь парасолькою.
  3. Мабуть, всі знають про використання сонцезахисного крему, однак не всі знають, що потрібно починати засмагати у перші 2-3 дні з крему з фактором захисту 50 (spf), а потім можна переходити на крем/молочко/спрей з фактором захисту 30 і менше. Наносити сонцезахисний засіб слід за 30 хв. до того, як підете на пляж.
  4. Бережіть від опіків обличчя, вуха, шию за допомогою капелюхів та окулярів.
  5. Пийте багато води для уникнення зневоднення організму.
  6. Зволожуйте шкіру до того, як підете на пляж. Нині для цього існує безліч зволожувальних засобів на будь-який смак та гаманець.
  7. Косметологи радять у перший день або за кілька днів до відпустки скористатися скрабом для шкіри. Це можна зробити в салоні чи вдома. Скраб допоможе глибоко очистити шкіру, зняти верхній відмерлий шар епідермісу та спрятиме більш рівномірній засмазі.
  8. Не спіть під час сонячних ванн, адже фахівці радять міняти положення тіла кожні 10-15 хвилин і не лежати на сонці більше 1 години поспіль.
  9. Не стійте під прямими сонячними променями відразу після купання. Вода виконує функцію лінзи, підсилюючи сонячне світло, таким чином підвищує можливість отримання сонячного опіку.
  10. Відразу після купання в морі за можливості слід змити з тіла сіль, щоб шкіра не пересушувалась, та нанести зволожуючий чи сонцезахисний крем, якщо продовжуєте перебування на сонці. Почервонілу шкіру найкраще обробити пантенолом, спеціальним кремом або у крайньому випадку сметаною, а ось на сонце виходити можна лише після того, як почервоніння повністю зійде.

Окремої уваги потребують діти. Їх важко втримати під парасолькою в тіні чи забрати з води. Однак батькам слід бути обачними і не допускати перебування дитини під прямими сонячними променями більше 1 години, особливо це стосується дітей до 3-річного віку. Навіть якщо дитина перебуває в тіні, наносьте сонцезахисний крем кожні 2 години на шкіру малюка.

Щоб відпустка була в радість і порадувала вас красивою засмагою, пам’ятайте: все повинно бути в міру. Розумна кількість сонячного світла корисна для організму, тому, щоб уникнути небажаних наслідків, не перевищуйте допустимий час перебування на сонці.

За матеріалами Центр громадського здоров’я МОЗ України