Новини
Вишгород
Вибори

Явку виборців у Вишгороді збільшили «сусіди»


І громадські активісти, й правоохоронці зауважують, що у місті зафіксована низка випадків, коли у квартирах вишгородців під час голосування були виявлені «зареєстровані» там невідомі власникам особи.

О 20 годині завершилося голосування-2020 і у виборчих комісій настав  гарячий час – підрахунок голосів. Хто стане лідерами цьогорічних місцевих виборів – і за партіями, і за персоналіями – дізнаємося згодом. З іншого боку – наскільки об’єктивним  буде результат, з огляду на те, що немалій кількості людей, особливо старшого віку, було складно зорієнтуватися в бюлетенях і дехто поставив «галочки» навмання?

Саме про складнощі заповнення бюлетенів «Погляду» розповідали виборці, з якими вдалося поспілкуватися після голосування. Скільки бюлетенів саме через ці складнощі може бути визнано недійсними – дізнаємося згодом.  Cкільки людей проголосували не за тих, за кого хотіли, бо «не там» поставили позначки – про це вочевидь, не дізнаємося ніколи.

У Вишгороді проголосувало 39% виборців. Експерти, спостерігачі називають явку виборців низькою, втім, це видно й неозброєним оком.

Однак є дещо, що цю явку збільшило, і що тривожить як добросовісних учасників процесу, так і самих виборців - це те, що голосували люди, які до Вишгорода стосунку не мають, але в реєстрі виборців зазначені як такі, що начебто змінили місце голосування.

Зокрема, громадський активіст і кандидат на посаду міського голови Владислав Дулапчий у день голосування поспілкувався з жінкою, яка розповіла цікаву річ. Глянувши у виборчі списки,  виявила у своїй квартирі «сусіда», який не те, що стосунку до неї і її помешкання не має й там не проживає – жінка уявлення не має, хто це такий. І найцікавіше те, що «сусід»… уже розписався за отримання виборчих бюлетенів.

Владислав Дулапчий розповів «Погляду», що один «зайвий сусід» - то ще квіточки. Бо загалом активісти нарахували майже дві тисячі людей, які на виборах-2020 тимчасово змінили місце проживання через додаток «Приват-24» або через Держраєстр виборців, а мешканці низки квартир у Вишгороді виявили у виборчих списках по 10-20 «виборчих сусідів».

«Тільки у моїй присутності ми сьогодні зафіксували приблизно 15  таких осіб, - каже Дулапчий. – Ми звертались до поліції, приїжджали слідчо-оперативні групи, і навіть співробітники полку спецпризначення. Тому що на одній з дільниць, куди такі виборці приходили групами по 4-5 осіб, вони почали тікати, коли ми їх виявили. На жаль, поліція реагує слабко.  Довелось наполягати, щоб поліцейські опитали цих людей у межах відкритого кримінального провадження, щоб зрозуміти, чому людина змінила місце голосування саме на цю адресу. Адже поліція  хотіла відпустити цих осіб на підставі того, що вони зазначені в реєстрі, тож довелось пояснювати, що такого не може бути – щоб по 12-15 осіб з різними прізвищами були  прописані в одній квартирі».

Втім, у таких ситуаціях є нюанси.

Зокрема, коли власники квартир із зареєстрованими «сусідами» писали заяви на ім’я голови комісії й до поліції, де зазначали, що не знають тих, хто дивним чином опинився серед "тимчасових мешканців", тоді поліцейські отримували підставу для вчинення відповідних дій. Але є й інші випадки.

«Незадовго до завершення голосування ми заїхали на виборчу комісію, розташовану в центрі дитячої творчості «Джерело», де нам повідомили, що зараз на дільниці знаходиться власник квартири, у якій зареєстровано 12 осіб. Ним виявився мій знайомий, який сказав, що один з кандидатів його попросив про таку послугу і він не відмовив. І таких ситуацій теж немало. Наприклад, на Кургузова, 3, один з кандидатів також вписав своїх родичів, помічників. І це - ті люди, які ще кілька днів тому запевняли, що вони за чесні вибори...», зауважив Дулапчий.

На запитання, що ж робити у таких ситуаціях, відповів, що якщо такі справи не тримати на контролі громадськості, то все завершиться лише тим результатом, який покажуть підсумки голосування.

 «Моя думка – на всіх дільницях, де прописані ці дивні групи людей, варто визнати вибори недійсними і провести повторне голосування. Я обов’язково це питання доведу до логічного завершення і наполягатиму, щоб поліція встановила щодо кожного, хто змінив місце реєстрації - чому і на якій підставі це було зроблено. Але це може зайняти тривалий час», каже Владислав Дулапчий.

Втім, Вишгородський відділ поліції також зауважує, що правоохоронці  проведуть об’єктивну перевірку та нададуть правову кваліфікацію таким випадкам. Щоправда, інформують про меншу кількість відповідних звернень, однак це було тоді, коли процес голосування ще не завершився.

«Поліція Вишгородщини документує всі звернення громадян та членів ДВК відносно можливих незаконних змін у виборчих адресах. Так, лише за сьогоднішній день до Вишгородського відділу поліції надійшло 7 звернень від громадян про те, що за їхньою адресою «зареєстровані» та проголосували чи мають проголосувати невідомі їм особи. Всі зазначені звернення внесені до журналу єдиного обліку та проводиться перевірка», - йдеться у повідомленні Вишгородського відділу поліції.

Отже, залишається чекати результатів розгляду справ.

Як повідомляв «Погляд», на Вишгородщині люди забирають бюлетені «на пам’ять».