Новини
Всесвіт

Яскраві зимові сузір’я та зорепади: чим здивує зоряне небо грудня


В місяці найдовших ночей можна побачити чимало цікавого на зоряному небі, проте найвидовишнішим стане метеорний потік-гігант – знамениті Гемініди, що перевершує за кількістю «падаючих зірок» всі інші щорічні метеорні потоки, навіть серпневі Персеїди.

На відміну від більшості інших метеорних потоків, «прабатьком» гемінідів є не комета, а об'єкт, відкритий в 1983 році за допомогою інфрачервоного космічного телескопа і названий 3200 Фаетон. Це проміжний об’єкт, який представляє собою щось середнє між астероїдами і кометами.

Як повідомляють в НАСА, побачити гемініди на нічному небі можна з 7 по 17 грудня. Максимальна активнітсь – в ніч на 15 грудня, астрономи обіцяють до 120 метеорів на годину. На жаль, з 12 грудня умови для спостереження можуть стати несприятливими через повний місяць.

Трохи більше пощастить спостерігачам іншого метеорного потоку – Урсиди із сузір'я Мала Ведмедиця, чий максимум припадає на 22–23 грудня. За швидкістю прольоту метеорів (близько 32 км/с) зорепад схожий на Гемініди, але по яскравості і частоті він значно слабкіший – всього до 10 метеорів на годину.

Ще одне цікаве астрономічне явище відбудеться 26 грудня: кільцеподібне затемнення Сонця. Це буде п'яте і останнє затемнення в 2019 році. Воно буде доступне при спостереженнях з території Азії, але невеликі приватні фази можна буде побачити і на крайньому південному сході Європи, приблизно о сьомій ранку, за умови ясної погоди.