Новини
Екологія

Яким буде клімат майбутнього вченим розкажуть мікроби


За оцінками фахівців, до середини нинішнього століття область Арктики, де вічна мерзлота почне зникати, збільшиться приблизно в 10 разів, ці процеси торкнуться 6,8 мільйона квадратних кілометрів – приблизно половину півночі Сибіру і Аляски. В результаті загальний обсяг парникових газів до 2300 приблизно в 10 разів перевищить кількість вуглекислого газу і метану, виробленого людством в 2016 році.

Танення вічної мерзлоти в Арктиці посилить парниковий ефект. Все це, як вважають вчені, вивільнить сотні мільярдів тонн органіки, вмерзлої в ґрунт і «законсервованої» там на мільйони років. Рослинні і тваринні останки почнуть гнити, виділяючи в атмосферу метан і вуглекислоту, а також горіти в стихійних пожежах, що ще більше прискорить глобальне потепління.

У цього катастрофічного сценарію чимало опонентів. Вони вважають, що ці страхи поки не мають серйозних доказів, крім загальних міркувань. Знайти переконливі аргументи спробувала міжнародна група вчених з американського Університету штату Флорида. Вони вивчали стародавні органічні відкладення в шарах вічної мерзлоти.

«Раніше вивчалися тільки поверхневі шари, а ми пішли на глибину», – повідомляють в університеті. – «Вивчали відкладення на глибині 15 метрів, які відносяться до періоду Плейстоцену. Він почався 2,5 мільйона років тому і закінчився 12 тисяч років тому. Органіка цього періоду ніколи не відтає, так як в ті часи на Землі не було істотних коливань температури, які можна було спостерігати в період Голоцену, який почався 12 тисяч років тому. Як це позначилося на складі відкладень, ми побачили, вивчивши органіку на глибині 3 метрів».

Порівнявши дані двох періодів, вчені побачили повіну «картину», так би мовити, в часі і просторі. Чимало речовин, які були у відкладеннях древнього Плейстоцену, були відсутні в шарах Голоцену.

Куди вони зникли? Все просто. Їх з'їли мікроби.

«Справа в тому, що тоді відбувалося глобальне потепління, мерзлота почала відтавати на глибину, і мікроби отримали там нову кормову базу», – вважають вчені.

Даний ефект проявився вже на невеликих глибинах. Це дозволяє перекинути місток з того часу в теперішній. Адже зараз, як і в період Голоцену, планету атакує глобальне потепління. А значить, вже найближчим часом може звільнитися величезна кількість давньої органіки, яка ще більше підштовхне наступ тепла. Результати дослідження опубліковані в журналі Journal of Geophysical Research.

Нагадаємо, цього літа у Гренландії зафіксували катастрофічне за всю історію танення льоду.