Який вигляд насправді мав Ярослав Мудрий?
У Вишгороді показали новий відтворений науковцями образ Великого Київського князя – як з’ясувалось, він не схожий на той, який був створений ученими радянської доби.
5 березня (20 лютого за старим стилем) 1054 року (6562 року за тодішнім т.з. Візантійським літочисленням, яке велося «від створення світу»), у Вишгороді помер Великий князь Ярослав Мудрий. Його поховали наступного дня у Києві, в Софійському соборі.
Цей князь зробив Русь могутньою європейської державою, розбудував і укріпив Київ, звів Золоті ворота і низку храмів, серед яких - Софія Київська. Втім, постать цього князя неоднозначна, і овіяна багатьма легендам і загадками. Одна з них – який насправді вигляд мав Ярослав Мудрий?
Хрестоматійний портрет князя
Нам відомий хрестоматійний вигляд князя, створений у 1940 році відомим радянським скульптором-антропологом Михайлом Герасимовим. Цей портрет створений на основі результатів вивчення останків Ярослава Мудрого під час відкриття саркофагу князя, що знаходиться в Софійському соборі. Втім, це відбувалося в той час, коли в Радянському Союзі почалося насадження російської культури, тож і Ярослав Мудрий набув тих рис, які були характерні для князів уже епохи московського царства.
Про це розповів провідний науковий співробітник Національного заповідника «Софія Київська», кандидат історичних наук Олександр Костючок під час відеопрезентації «Ярослав Мудрий в історії Софійського собору у м. Києві». Презентація відбулась учора, 4 березня, в музеї давньоруського гончарства Вишгородського історико-культурного заповідника. І журналістка «Погляду» побувала на цьому заході.
Олександр Костючок звернув увагу, що, як показали дослідження скандинавських джерел, князь Ярослав Мудрий був представником скандинавської князівської династії, тож зовнішні ознаки цього князівського роду відрізнялися від тих, які були в московському царстві.
Науковець зауважив, що нині, найімовірніше, останки Ярослава Мудрого, як і національна реліквія – ікона Миколи Мокрого – знаходяться у США, куди були виведені під час Другої світової війни.
«Це підтверджується і листуванням з українською діаспорою в США, і керівництво заповідника вживає всіх заходів для повернення цих реліквій на батьківщину», -
Олександр Костючок
Новий портрет-реконструкція
Втім, завдяки тому, що під час вивчення наприкінці 30-х років минулого століття останки Ярослава Мудрого буди ретельно зафільмовані і результати роботи опубліковані, сьогодні було створено новий портрет-реконструкцію.
«Як вважають науковці, саме таким мав бути справжній вигляд Ярослава Мудрого, враховуючи і ту специфіку, що він був представником скандинавської династії. Тут навіть борода інша. На фресках Кирилівської церкви зображено князя в парадному одязі середини ХІІ ст. Там князь бородатий. Але це – запозичення візантійської традиції, адже наші князі усіляко намагалися наслідувати візантійців. То ж в середині ХІІ ст вже почали носити бороди», -
Олександр Костючок
Він розповів, що зображення нового образу Ярослава Мудрого у 3D- моделі нині експонується у Софійському соборі.
«Є історичні постаті, які для Вишгорода дуже важливі, - зазначила директор Вишгородського історико-культурного заповідника, кандидат історичних наук Влада Литовченко. - Серед них - Ярослав Мудрий, відомий своєю державотворчою діяльністю. Багато моментів його життя пов’язано з Вишгородом. Дослідники ВІКЗ також, незважаючи на карантинні умови, на серйозні виклики, які постали у нинішній час, продовжує свою дослідницьку, експозиційну, популяризаторську, просвітницьку діяльність».
Також Влада Литовченко повідомила, що незабаром буде презентовано оновлену експозицію «Давній Вишгород» в історичному музеї ВІКЗ за адресою вулиця Шкільна, 58.
Нещодавно, як повідомляв «Погляд», Вишгородський історико-культурний заповідник за підтримки Українського культурного фонду реалізував проєкт дигіталізації експозиції.
Також ми повідомляли, що ЧАЕС оголосила конкурс про пошук фотографій, які були зняті на території станції, у місті Прип’ять.
Щоб бути першими у курсі найсвіжіших новин Київщини, України та світу – переходьте і підписуйтесь на наш телеграм-канал «Погляд Київщина – Інформаційна Агенція». Читайте нас у Facebook Погляд Київщина і дивіться на YouTube.