Новини
Україна
Суспільство

Якою буде наукова політика України, масштабно обговорять у квітні


Наприкінці квітня 2020 року в Києві проведуть інфодень «Tour des Capitales». Це ініціатива Єврокомісії для масштабного обміну думками щодо стратегії та майбутнього Європейського дослідницького простору (ЄДП). Про це повідомляє Міністерство освіти і науки України.

Якою буде наукова політика України, масштабно обговорять у квітні

Од­ним з век­торів роз­ширен­ня Ук­раїнсько­го дослід­ницького про­сто­ру є напрям до Євро­пейсь­кого дослідниць­кого про­сто­ру (ЄДП, European Research Area – ERA. ЄДП – це широке коло зв’язків та комунікацій, які виходять за гео­графічні кор­дони Євро­пи. Цей простір харак­теризується такими основними рисами, як: інте­г­рація, підси­лен­ня, струк­туризація, сти­муляція інве­с­тицій у R&D, освіта, зай­нятість, роз­ширен­ня. Ці риси фор­мують основні пріори­тети ЄДП: більш ефективні націо­нальні наукові сис­теми; оптимальна транс­національ­на коо­перація та кон­куренція; відкритий ринок пра­ці для науковців; ген­дер­на рів­ність; оптимальний обмін науко­вими знаннями. ЄДП від­повідає багатьом сучасним гло­бальним вик­ликам, напри­клад, створен­ню єдиного циф­рового рин­ку у Європі.

«Tour des Capitales» проводять у форматі виїзних інфоднів у столицях держав-членів ЄС та асоційованих країн. Під час заходу представники євроінституцій зустрічаються з урядовцями, науковцями та представниками громадських організацій, щоб зрозуміти нинішнє сприйняття та очікування від ЄДП.

«Європейська сторона підтримала нашу пропозицію щодо включення України в календар проведення «Tour des Capitales», – розповів очільник української делегації, яка відбувалась 17-19 грудня у Брюсселі, та гендиректор директорату науки МОН Дмитро Чеберкус. - Уже зараз ми побачили один із ключових меседжів, який європейська сторона закладає в філософію нового ЄДП. Це щоб наука та інновації були більш видимими для суспільства, а їхній позитивний вплив на життя кожного громадянина зрозуміліший. Тобто ЄДП, який початково задумувався як інструмент формування єдиного ринку наукових досліджень, а згодом і інновацій, має бути більше орієнтований на вирішення системних, але конкретних практичних задач. Вони визначатимуться на найвищому політичному рівні ЄС», – зазначив Дмитро Чеберкус.

За його словами, вже зараз на рівні ЄС є конкретні приклади координації дослідницької політики з стратегічними політичними ініціативами.

«Під час засідань Комітету обговорювали роль досліджень та інновацій у ініціативі ЄС «European Green Deal». Її ціль – досягнення до 2050 року кліматичної нейтральності ЄС. Це робитиметься за рахунок нульового рівня забруднення, збереження та примноження природного капіталу Європи, переходу до циркулярної економіки, зеленої спільної аграрної політики ЄС, чистої, надійної та доступної енергії та транспорту. І під час Комітету було особливо наголошено, що проривні дослідження та інновації мають виключну роль для досягнення таких цілей. І ми маємо не тільки усвідомлювати таку політику ЄС, а й зважати на це під час формування власної наукової політики – як на національному рівні, так і в контексті інтеграції до ЄДП», – зауважив очільник української делегації.