Новини
Вишгород
Чорнобиль
Суспільство

Якої підтримки потребують «чорнобильські» території?


У Комітеті Верховної Ради України з питань екологічної політики та природокористування  у режимі відео конференції, під час якої було здійснено 68 підключень обговорили «чорнобильські» питання.

Фото з сайту Вишгородської райради

 «35-ті роковини Чорнобильської катастрофи: проблеми та перспективи розвитку зони відчуження» - під такою назвою у парламентському Комітеті Верховної Ради України слухання, до яких були запрошені народні депутати, представники низки урядових та  самоврядних структур, ЧАЕС, міжнародних та громадських організацій, науковці, експерти, ліквідатори аварії на ЧАЕС.

 «Перший заступник міністра захисту довкілля та природних ресурсів України Богдан Боруховський окреслив такі основні завдання: виведення з експлуатації блоків ЧАЕС, робота з радіоактивними відходами; розвиток інвестиційного потенціалу зони відчуження; виконання комплексного плану протипожежної безпеки; розвиток туристичного потенціалу та збереження історичної спадщини», - йдеться у повідомленні Вишгородської районної ради.

Учасники обговорення звернули увагу на проблеми людей, які постраждали від аварії на ЧАЕС, та які були відселені із зони відчуження.

Соціальні гарантії: як працює закон

 «Сьогодні в залі присутні ветерани Чорнобиля, які є особливо вразливими у період пандемії. Їм важливо, що відбувається у Чорнобильській зоні, які перспективи її розвитку, тому що вони не байдужі до цього. А ми забули про них, втратили основні базові речі їх соціального захисту і соціальних гарантій, які надавала держава. Ще в 1991 році прийняли Закон «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». 20 років працює закон, за цей період було внесено більше 60 поправок, і всі вони стосуються звуження соціальних гарантій. До прикладу, 48 стаття гарантує людям з інвалідністю після Чорнобильської катастрофи кошти на оздоровлення в розмірі 5 мінімальних заробітних плат. Але після змін у законі розмір оздоровлення складає 120 гривень на рік. Це треба змінити. Я вважаю, що Верховна Рада і депутати повинні взяти на себе ініціативу і відновити програму соціальних гарантій»,

- зауважив міський голова Славутича Юрій Фомічев.

Також він звернув увагу на проблеми міста Славутича, яке було зведене як  місто-супутник Чорнобильської електростанції, для її експлуатації і відновлення роботи після аварії, і де щонайменше чверть жителів – чорнобильці. Він розповів, що під час дострокової зупинки ЧАЕС місто  отримало істотне економічне потрясіння і лише надала у той час  державою інструменти, у вигляді спеціальної економічної зони, дало можливість уникнути скорочення персоналу ЧАЕС. Однак у 2005 році дія цього інструменту припинилась, то ж нині Славутич живе і розвивається, в тому числі, від реалізації міжнародних проєктів. Однак масштабні проєкти на сьогодні практично завершені, наслідком чого є зменшення робочих місць, а отже, знову нап порядок денний виходить питання майбутнього Славутича.

Повернути спеціальну економічну зону

Юрій Фомічев попросив народних депутатів підтримати місто щодо повернення спеціальної економічної зони, наголосивши, що це, можливо, потрібно не лише Славутичу, а й іншим територіям, що потребують уваги.

Також міський голова попросив підтримати Чорнобильську АЕС, зокрема, що компенсації Пенсійному фонду за всіх працівників, які отримали право на достроковий вихід на пенсію через роботу у важких умовах.

«Сьогодні фінансування цих виплат покладено на підприємство. І друга частина — це комерційні структури, установи, організації, які працюють у Чорнобильській зоні, в тому числі і міжнародні проєкти. На них також покладений обов’язок пенсійних виплат. Деякі суми сягають мільйона гривень в місяць. Ми розуміємо, що для бізнесу простіше збанкрутувати і відкрити нову юридичну особу. Це самообман, коли ми розраховуємо отримати ці виплати від бізнесу, який працював у Чорнобильській зоні, не маючи права закласти у свій кошторис такі виплати. Тому звертаємось до вас підтримати і цей напрямок і вирішити питання щодо погашення заборгованості цих виплат, бо це є також функція держави»,

- зауважив Юрій Фомічев.

Депутат Київської обласної ради Володимир Удовиченко, звернувши увагу на питання соцзахисту учасників ліквідації аварії на ЧАЕС, на державних гарантіях, запропонував на виконання зобов’язань Енергоатомом спрямовувати 10% від загальної кошторисної вартості будівництва ЦСВЯП на спорудження об’єктів соціального призначення у Славутичі, Іванківській та Поліській громадах.

Також під час обговорення прозвучали й пропозицій, котрі иають бути враховані у рекомендаціях комітетських слухань.

Раніше ми розповідали, що в Україні презентували Chornobyl App - діджитал-тур до забороненої зони.

А в ООН пригадають Чорнобильську трагедію пам’ятними заходами.

Щоб бути першими у курсі найсвіжіших новин Київщини, України та світу – переходьте і підписуйтесь на наш  Telegram-канал «Погляд Київщина – Інформаційна Агенція». Читайте нас у Facebook «Погляд Київщина» і дивіться на YouTube.