Які компанії, пов’язані з міськими депутатами, вигравали тендери у Білій Церкві?
Аналітики Антикорупційного штабу в рамках проекту “Приховані інтереси“ провели дослідження тендерних закупівель, в яких перемагали компанії, що пов’язані з депутатами і родичами депутатів Білоцерківської міськради в період з 2016 року по середину березня 2019 року за допомогою порталу публічних закупівель Prozorro.
Про це йдеться в аналітичному дослідженні "Прихованих інтересів".
З міським головою Білої Церкви пов’язані 2 компанії: ПАТ “КАТП-1028”, де значною часткою акцій володіє його батько Анатолій, а саме 40.4% станом на 3 квартал 2018 року. Ця компанія займається роботою з відходами ще з часів СРСР і регулярно виграє тендери у комунальних підприємств. Сам міський голова, ще будучи депутатом білоцерківської міської ради, був головою наглядової ради цього підприємства і володів часткою акцій (29%) підприємства разом зі своєю дружиною (9.95%), яка була членом ревізійної комісії. Батько в той час був членом наглядової ради з часткою 10%. Проте, що після обрання міським головою, Геннадій Дикий і його дружина відійшли від комунального підприємства, а частка володіння акціями батька міського голови збільшилась до 40%.
Інша компанія, пов’язана з Геннадієм Диким, що вигравала на державних закупівлях - Приватне підприємство “Будмаркет”, яке є найбільшим в області підприємством з торгівлі будматеріалами. Пов’язане це підприємство з міським головою через дружину Олену, яка є 100% власницею та директоркою підприємства. Ця компанія без конкуренції виграла на тендерах 473.4 тис грн, з них 245 тис грн. у комунальних підприємств міста Біла Церква. Також з Будмаркетом пов’язаний колега міського голови по фракції “Самопоміч” Віталій Корнійчук, який є заступником директора зі збуту ПП “Будмаркет”.
Підприємством “Спецкомбінат з надання ритуальних послуг”, яке надає ритуальні послуги і є монополістом в цій сфері, керує депутат Сергій Грисюк. За період з 2016 по середину березня 2019 комунальне підприємство отримало 5.26 млн грн. виконуючи замовлення управління соцзахисту та департаменту ЖКГ Білоцерківської міської ради.
Близько 6 млн грн на публічних закупівлях виграла Житлово-експлуатаційна контора №6 Білоцерківської міської ради, де керівником виступає депутат фракції “Солідарність” Юрій Кошляк. Інша житлово-експлуатаційна контора, яку очолює ще один депутат від фракції “Солідарність” Юрій Балас, а саме ЖЕК №7, на тендерах департаменту ЖКГ міської ради із середньою конкуренцією в 5 учасників та на торгах виконавчого комітету і відділу культури міської ради сумарно виграли на суму 6.68 млн грн.
Але найбільше за даними дослідження на державних закупівлях виграє містоутворююче підприємство ПрАТ “Росава”, яке є вітчизняним виробником шин. З 2013 по 2018 роки це підприємство очолював нинішній депутат міської ради від фракції “Солідарність” Олександр Даліба. Всі замовлення, які виконувала “Росава”, були або від Міноборони та Укрспецекспорту, або від правоохоронців. Сумарно було виконано замовлень на 10.23 млн грн. Якраз перед відходом з посади генерального директора Олександра Даліби, 30-го квітня 2018 року загальними зборами акціонерів було прийнято рішення про ліквідацію підприємства. Це було пов’язано з давньою борговою історією Росави і фіктивними контрактами на яких ДФС викрило шиновиробника.
Проте цікавим є той факт, що лідером виробництва шин в Україні є не «Росава», а компанія зі статутним капіталом в 500 гривень під назвою “Преміорі”, яка зареєстрована на тій же самій адресі, що і «Росава», але заснована в Британії. В той час, як у Росави за результатом 2017 року виручка впала на 42%, у “Преміорі” виручка зросла на 18% і склала 3-3.5 млрд грн або приблизно 100 млн фунтів стерлінгів.
Директором цієї компанії є Ігор Грибовський, який є також кінцевим бенефіціаром торгового дому «Росава», а власником заводу є український олігарх Костянтин Жеваго, який хоче позбутись мільярдних боргів, в тому числі і 1.3 млрд гривень пені, яку нарахувала ДФС. Наразі найбільший в Україні виробник шин в державних закупівлях участі не приймає.
Отже, можна сказати, що пов’язані з депутатами Білоцерківської міської ради компанії виграли сумарно на державних тендерах 36.9 млн гривень, що відображено на інфографіці.
Довідка від «Погляду»:«Приховані інтереси» – це база даних усіх фірм, пов’язаних з депутатами та топ-чиновникам, які можна з легкістю аналізувати через зручний пошук за ПІБ чиновника, назвою чи кодом ЄДРПОУ компанії. На сьогодні база включає інформацію про компанії, які пов'язані з депутатами та можновладцями з 13 міст України, а також народними депутатами України.