Новини
Київщина-суспільство

Як захисти себе від інформаційних фейків


Центр Інноваційної Освіти "Про.Світ" підтував перелік порад, щоб почувається в безпеці в сьогоднішніх  умовах, де тонни інформації починають викликати тривогу чи страх.

Для того, аби полегшити ваші пошуки та аналіз, підготували невелику "шпаргалку" 

  1.  Прочитали новину й відчуваєте шалений гнів або невимовну радість? Одразу виникає бажання розповісти про це всім? Імовірніше за все, інформація в новині є перебільшено, або ж неправдивою. Видихніть й почніть детальну перевірку. 
  2. Проаналізуйте назву джерела, у якому розміщена інформація. Що ви знаєте про цей сайт, телеканал чи газету ? Чи вказаний автор публікації? Чи є посилання на офіційні джерела, з яких було взято інформацію? Наприклад, якщо ви читаєте про "вбивчі нововведення в законодавстві", моніторте сайт ВРУ і МОЗ. Достовірну інформацію про коронавірус можна моніторити тут: https://moz.gov.ua/
  3. Отримати інфаркт від деяких заголовків куди легше, ніж заразитися коронавірусом. На жаль, сотні ресурсів пишуть емоційній й маніпулятивні заголовки для того, аби ви поширювали інформацію без попереднього прочитання і збільшували кількість читачів на їх сайті. Не будьте лінивими, клацайте на новину й дочитуйте до 3 абзацу (зазвичай, саме там починається більш-менш адекватне пояснення заголовку).
  4. Перевіряйте дату публікацій. Інколи, стару новину "воскрешають", щоб нагнати перегляди. Буває, що матеріал створений до першого квітня чи має іронічний характер. Наприклад, російські ЗМІ цілком серйозно розповідають про карантин у львівському метро посилаючись на жарти з соцмереж. Поширюючи такі новини, ми наганяємо паніку і вводимо людей в оману. 
  5. Блогери, випадкові перехожі, псевдожителі іноземних міст та країн - це люди, які висловлюють винятково свою суб'єктивну думку. У кращому випадку, вони просто не володіють правдивою інформацією й діляться будь-якими новинами про те, що зараз популярно ("хайпують"). За найгірших умов, це проплачені маріонетки, які нагнітають ситуацію у той бік, який вигідний окремим людям. Будь-яку інформацію з таких джерел потрібно дуже добре перевіряти.
  6. "У телевізорі сказали..." Телебачення не застраховане від поширення неправдивих новин. Навіть більше, може мати свої мотиви у їх створенні. Та і банальний людський фактор ніхто не відміняв. 
  7.  "У мережі шириться історія...", "вся правда про...", "обов'язково до прочитання...", "крик душі...". Ви точно бачили ці заголовки. Що робити з такими матеріалами? Не відкривати і не витрачати час. Там, як мінімум, буде маніпуляція чи однобока подача не зовсім коректної інформації. Як максимум, відверта і абсурдна брехня. 
  8.  Домовтесь зі своїм мозком. Люди - це такі створіння, які одразу перебільшують правдивість і значущість інформації в яку дуже хочуть вірити. Тому, коли бачите контроверсійні новини чи публікації, які резонують з вашими життєвими поглядами, не вважаєте їх апріорі правдивими. Перевіряйте.
  9. Правильно проявляйте громадянську позицію в онлайн режимі. Не впевнені у написаному? Не діліться новиною публічно. Не до кінця розібрались у ситуації чи знаєте про не її лише з одного боку? Не беріть участь в онлайн-дискусії, особливо в тій, яка передбачає цькування окремої особи. Побачили відвертий фейк у стрічці друзів, знайомих чи публічних осіб? Напишіть їм в приватні повідомлення про це й додайте посилання на спростування інформації в офіційних джерелах. 
  10. Фейкові новини, як і коронавірус, швидко "передаються" між тими, хто недбало ставиться до власної медійної гігієни.

Ілюстративний матеріал із відкритих джерел