Новини
Фастів
Автоновини

Як виживають перевізники Київщини під час карантину: приклад Фастова


Під час карантину чимало підприємств в Україні зупинили свою роботу. Однією зі сфер, по якій найбільше вдарили карантинні обмеження, є міські та міжміські автоперевезення пасажирів. Журналіст «Погляду» звернувся до представників кількох найбільших автотранспортних підприємств Фастова, щоб дізнатись, як живеться перевізникам під час карантину.

Василь Кучерук, керівник ФОП Кучерук, один із фастівських перевізників:

«Ситуація така, що мені можливо доведеться звільняти своїх працівників. Я заплатив за своїх водіїв податки за березень та за квітень, а за травень вже немає чим платити податки, тому що немає прибутку. І хоч  вони перебувають у відпусках за власний рахунок, але податки за людей все одно платити треба. Спецперевезення за перепустками по Фастову ми возили два тижні, але зараз не возимо, бо заправляти машини треба, а чим їх заправляти? Якщо, не дай Бог, заборону перевезень продовжать до літа, це може просто вбити бізнес багатьох підприємців-перевізників. Складається таке враження, що ці обмеження зроблені спеціально, щоб знищити малий і середній бізнес.

Подивіться, наприклад, я сьогодні був біля фастівського «Сільпо». Ніхто там ніякої температури на вході не міряє, просто запускають людей… Я за те, щоб, якщо закривати на карантин, то закривати усіх, а не так, що одних закривають, а інші працюють…»

Олександр Федун, представник ТОВ «Фастів Автотранс» - одного з лідерів міських перевезень у Фастові:

«У нас така сама ситуація, як і в інших підприємців: стоїмо, практично не працюємо, крім спеціальних перевезень за перепустками, а податки платити потрібно, як і раніше. Ті, авто, які продовжують їздити, в обов’язковому порядку дезінфікуються під контролем санепідемстанції. Окрім того, тим водіям, які працюють на спецрейсах, ми спеціально робили аналізи на коронавірус. Але це тільки кілька водіїв, а більшість наших водіїв перебувають у відпустках за власний рахунок, і у багатьох з них вже практично немає грошей. Якщо ж карантин продовжать до літа, то підприємства просто не буде: нам доведеться звільняти своїх працівників і ми не зможемо працювати… І така ситуація буде не тільки у нас, а у всіх перевізників. Ще можуть залишитись працювати деякі перевізники, ті, хто працює сам, у кого є один маршрут. А ті, в кого великі підприємства – вони не виживуть і перестануть працювати. Всі заощадження, які у нас були, ми практично використали, окрім того продали кілька автобусів, щоб протриматись на плаву... Тому ми дуже розраховуємо, що 12 травня карантин знімуть, і ми зможемо працювати.

Ми навіть не могли собі уявити, що така ситуація може виникнути: ми думали, що завжди люди будуть їсти і їздити… Тож, якщо почнуть працювати підприємства, ми сподіваємось, що і нашими послугами люди почнуть користуватись. Наше підприємство є членом «Асоціації підприємців Київщини», ми всі спілкуємось між собою, і у багатьох перевізників такий настрій, що якщо 12 травня не відмінять карантин, то перевізники можуть почати страйкувати, перекривати дороги і т. д. В інакшому випадку автотранспортні підприємства просто «розваляться»…

Цю ж інформацію журналісту «Погляду» підтвердив депутат фастівської міськради Сергій Бевза, який курує транспортний напрямок та є керівником постійної депутатської комісії з питань підприємницької діяльності, інвестицій, міжнародних зв’язків, промисловості, транспорту, зв’язку та торгівлі.

За його словами, перевізники Фастова справді перебувають зараз у скрутному становищі: їхні водії сидять вдома у відпустках за власний рахунок без грошей. Трохи підтримує деяких перевізників те, що вони здійснюють централізоване розвезення на роботу та з роботи працівників підприємств, як наприклад Юнівест Маркетингу чи заводу «Еко-Втор», але це лише частково компенсує відсутність прибутків. А спецрейси за перепустками, що їздять у місті вранці і ввечері, є збитковими, на них немає доходу: якщо водій заробить на одному рейсі 50 грн, то витратить 200 грн.

Тож, вся надія перевізників на зняття найближчим часом карантинних обмежень та на дозвіл знову працювати та возити людей.

Незвично пуста Привокзальна площа Фастова - місце, звідки здійснюють рейси по місту фастівські перевізники

Як повідомила кореспонденту «Погляду» Тетяна Кабанець, завідувачка міського сектору торгівлі та транспорту, під час дії карантину у Фастові працює 5 маршрутів за перепустками: по чотирьом з них здійснюється по одному рейсу зранку, і по одному маршруту - «Миронівський парк» здійснюється два рейси: зранку та ввечері. На більшості маршрутів були відмінені вечірні рейси, оскільки на них було всього по 2-3 пасажири. Оновлений розклад руху громадського транспорту за перепустками почав діяти у місті з 27 квітня. На спецрейсах у місті задіяні перевізники ФОП Горобей та ТОВ «Фастів Автотранс». Всього зараз у Фастові зареєстровані 9 підприємців-перевізників.

Нагадаємо, раніше міністр інфраструктури Владислав Криклій в інтерв’ю виданню Ліга.net заявляв про намір Уряду послабити карантинні обмеження та з 12 травня почати відновлювати роботу міського, приміського і міжміського транспорту. При цьому, за його словами, будуть діяти стримуючі рішення й обмеження: маски, термоскринінг, де це можливо, а в міському транспорті можна буде використовувати лише сидячі місця. Інакше Україна отримає гіперболічне зростання захворюваності.

Але сподівання на зняття обмежень для перевізників виявились передчасними. Як стало відомо вже сьогодні, 4 травня, під час позачергового засідання Уряду, карантинні обмеження в Україні пом’якшать з 11 травня, проте відновлення роботи громадського транспорту до переліку карантинних пом’якшень не увійшло, а сам карантин продовжили до 22 травня.

Як бачимо, перевізникам Київщини на даний час живеться несолодко: під час карантину вони елементарно намагаються вижити, і схоже, деякі з них до закінчення дії карантинних обмежень можуть просто «не дожити» та припинити свою діяльність.