Як розпочнеться навчальний рік: рекомендації МОН
Міністерство освіти і науки опублікувало рекомендації щодо створення безпечних умов у школах і підготовки навчального року до можливих змін епідемічної ситуації, де серед головних правил – соціальне дистанціювання й дотримання правил гігієни.
Все менше часу залишається до початку навчального року. В умовах карантину його старт супроводжується низкою обмежень, продиктованих правилами безпеки. МОН опублікувало рекомендації щодо створення безпечних умов у школах, складені з урахуванням рекомендацій МОЗ і ВООЗ.
Насамперед ідеться про необхідність дотримання із 1 вересня соціального дистанціювання і правил гігієни, рекомендується користуватися засобами індивідуального захисту та уникати масових скупчень. Засновники закладів мають забезпечити школи дезінфікуючими та миючими засобами, засобами індивідуального захисту, а директорам шкіл рекомендовано обладнати у школах місця для обробки рук та збору використаних масок і рукавичок.
Та якщо закупити все необхідне для дотримання карантинних правил і обладнати школу відповідним чином – завдання не складне, то, вочевидь, набагато важче буде впоратися із забезпеченням соціального дистанціювання та уникнення скупчень. Адже це школа, де діти люблять активно спілкуватися, й не завжди дотримуються правил.
МОЗ запропонувала низку рішень для забезпечення дистанціювання.
Так, педагогам рекомендують максимально перевести спілкування з батьками учнів у дистанційний формат, а учням із захворюваннями дихальної та імунної систем рекомендовано вчитись дистанційно або на екстернаті.
Також рекомендовано:
- відкрити декілька входів до будівлі,
- збільшити відстань між партами,
- використовувати розмітку на підлозі для організованого руху коридорами,
- виокремити зони переміщення для різних вікових категорій учнів,
- використовувати великі приміщення – зокрема актові зали, рекреації, коридори, адаптовані для потреб навчання,
- за сприятливих погодних умов проводити заняття на відкритому повітрі,
- встановити гнучкий графік початку занять для різних категорій учнів.
«Для мінімізації пересування учнів у приміщеннях закладу МОН рекомендує закріпити за класами окремі навчальні кабінети. Під час уроків учителям варто обирати види діяльності, які мінімізують безпосередній фізичний контакт між учнями, зокрема зменшуючи кількість комунікаційних вправ, як-то проведення ранкового кола. МОН рекомендує закладам запровадити гнучку структуру навчального року – передбачити можливість змінювати терміни канікул, початку і завершення семестрів з урахуванням епідеміологічної ситуації. Крім того, на початку нового навчального року слід з’ясувати рівень опанування навчального матеріалу, який учні вивчали дистанційно наприкінці навчального року 2019/2020, і визначити необхідність повторно вивчати цей матеріал. Робота груп продовженого дня та позашкілля має так само бути організована з урахуванням тимчасових рекомендацій Головного державного санітарного лікаря щодо протиепідемічних заходів у закладах освіти», - зазначається на сайті МОН.
Також на те, як почнеться навчальний рік у конкретному регіоні, впливає його приналежність до зони епідемічної небезпеки – ”зелений”, “жовтий”, “помаранчевий” або “червоний” рівні. Як раніше повідомляв "Погляд", кожна область та район повинні будуть визначатися щодо варіантів старту навчання 1 вересня залежно від епідеміологічної ситуації.
«При “червоному” рівні відвідування закладів освіти здобувачами заборонено, отже, освітній процес відбувається дистанційно. Рішення щодо особливостей організації освітнього процесу в закладах освіти в умовах “зеленого”, “жовтого” та “помаранчевого” рівнів небезпеки приймає педагогічна рада закладу з урахуванням тимчасових рекомендацій головного державного санітарного лікаря щодо протиепідемічних заходів у закладах освіти», - йдеться у повідомленні МОН.
Докладніше з рекомендаціями щодо початку навчального року можна ознайомитись за посиланням.
Тимчасові рекомендації Головного державного санітарного лікаря щодо протиепідемічних заходів у закладах освіти розміщені за посиланням.
Раніше "Погляд" інформував про основні сценарії початку навчального року.