"Високо літати – боляче падати", - політолог про партію Голос
Всі під одну гребінку або як ліберальні партії в Україні завжди рухаються одним шляхом — від високого злету до болючого падіння. Чому внутрішні міжусобиці ведуть партію Голос до краху?
![](https://www.poglyad.tv/wp-content/uploads/2021/07/87944a35-a563-4ec0-8e2d-4e28384c6d6f.jpg)
Про це пише політолог Максим Мірошниченко.
«Зараз вже зрозуміло, що Голос скотився на узбіччя. І, мабуть, не скоро у нас з’явиться якийсь демократичний ліберальний політпроєкт з проєвропейськими цінностями. Але якщо такий виникне, я однозначно буду серед його потенційного електорату, » — каже Мірошниченко.
Очільником партії «Голос» став рок-музикант Святослав Вакарчук, який прагнув отримати ліберального та проєвропейського виборця. Зібравши, здавалося б, правильну команду, довіру згодом втратили. Все почалося з складання мандату Вакарчуком і продовжилося міжусобицями всередині колективу «Голосу».
![](https://www.poglyad.tv/wp-content/uploads/2021/07/Snimok-ekrana-2019-06-25-v-10.29.50.jpg)
А нещодавно 10 із 20 її представників «Голосу» у Верховній Раді оголосили про створення окремого об'єднання, посварившись із новим партбосом Кірою Рудик.
Разом з істотними змінами та відносним хаосом у партії, підтримка електорату скорочувалсь. Коли влітку 2019-го партія отримала підтримку 5,8% виборців, то зараз її рейтинг — лише 2%.
![](https://www.poglyad.tv/wp-content/uploads/2021/07/630_360_1592903315-712.jpg)
Водночас, за даними опитування соціологів Центру Разумкова, ліберальні ідеї мали би бути гарантією хоч і скромного, але успіху для такого штибу політиків, адже їм імпонують 4,2% українців. І це третя за популярністю серед співвітчизників ідеологія після націонал-демократії (19,9%) і соціал-демократії (7,7%). Чверть опитаних узагалі не орієнтується у політичних тонкощах.
Але як показує практика, ліберальні угруповання вдача обходить стороною. Такі проекти після гучних спалахів — стрімко йдуть до краху.
Євген Магда, директор Інституту світової політики, запевняє, що всі такі партії уражені однієї й тією ж хворобою: створюючись під вибори, формально ліберальні проєкти часто залишаються вождистськими, а породжені ними ініціативи грішать популізмом. Водночас в Україні, на думку експерта, вкрай мало людей з критичним мисленням, здатних відокремлювати зерна від полови, і це грає проти лібералів. Так само як і економічна ситуація у країні, яка не сприяє сприйняттю суспільством їхніх ідей.
«А оскільки ліберально-демократична частка політичного спектра — це не лише виборці, а й політики, то в командах починаються розбіжності щодо тактики і стратегії розвитку політичної сили», — каже народний депутат партії «Голос» Ярослав Юрчишин.
Ліберали, які потрапивши до Ради активно займаються збільшенням поваги та підтримки виборців, пропускають активне партбудівництво на місцях.
Юристка Олена Сотник, одна з представниць такої ж парламентської команди Самопомочі, впевнена: частина відповідальності за поразку ліберальних політпроектів лежить на вітчизняних виборцях. Ті часто не хочуть брати участь у політичному житті, допомагати «своїм» політикам справами і грошима.
«Вони просто кажуть: це [політика] брудна історія, це все нам нецікаво. Ви пішли до ВР, ось ви і відповідаєте, ви вирішуєте, — каже Сотник. — Це велика проблема — виборці самі віддають на відкуп олігархам політичний процес, і ніхто з людей не збирається контролювати своїх депутатів».
«А поки так сталося, що ліберальні реформи спрацьовують не через ініціативи ліберальних парламентських проектів, а через прихильників ліберальних ідей у владі — з Офісу президента, з правлячої партії», — каже політолог Володимир Фесенко.
Після того, як Вакарчук пішов, одразу оголився ментальний конфлікт між двома групами депутатів його фракції. Обидві хотіли оновлення політики і були новими обличчями. Однак такі міжусобиці лише погіршили загальний стан «Голосу».
ІА «Погляд» пиcав, що Вакарчук вийшов із фракції «Голос».
Також «Погляд» повідомляв, що «Голос» став опозиційним.
Щоб бути першими у курсі найсвіжіших новин Київщини, України та світу – переходьте і підписуйтесь на наш Telegram-канал «Погляд Київщина – Інформаційна Агенція». Читайте нас у Facebook «Погляд Київщина» і дивіться на YouTube.