Вишиванки на полотнах українських художників
Сьогодні, 21 травня, в Україні відзначають День вишиванки. І якщо зараз вишиванка в українців асоціюється зі святом, то в давнину це був звичний одяг людей. Просту одягали повсякдень, щедро прикрашену – на свята, а особливу – на весілля. Будні і свята українців зобразили на своїх картинах художники Микола Пимоненко, Іван Падалка, Андрій Горонович, Олександр Мурашко, Петро Холодний та багато інших.

Кращі полотна з найошатнішими вишиванками відібрали фахівці Національного художнього музею України, зазначивши: вишита сорочка – традиційний селянський одяг, що мість символи-обереги. Не кожен здатен «розшифрувати» це національне кодування вишиванок. Тепер це справа етнологів і майстринь-вишивальниць.

На портреті Василь Тарновський-молодший зображений у модному капелюсі, з прикрасами і у вишитій сорочці. Марко Вовчок у листі до чоловіка так описує зустріч із качанівським поміщиком: «Бачила Василька Тарновського у синіх шароварах, в сорочці вишиваній і в чемерці, привітав нас любенько».
Іван Падалка. Збирання помідорів. 1932 Олександр Мурашко. Селянська родина. 1914
Цікаво, що, починаючи з другої половини ХІХ століття, вишиванки стають частиною міської культури. Спочатку їх одягають з метою демонстрації української ідентифікації, потім адаптують до загальноприйнятого повсякденного костюма. Кажуть, що першим вишиванку під піджак одягнув Іван Франко.
Тетяна Голембієвська. Подруги. 1959 Тимофій Бойчук. Біля яблуні. 1920
Цікава робота «Українка з Поділля», щоправда, авторства не українського, а російського живописця Василя Тропініна, який будучи кріпаком, приїхав за своїм паном на Поділля і змальовував там місцевих жителів, обряди, жанрові сцени.

«Я мало вчився в Академії, проте навчався в Малоросії: я там без перепочинку писав з усього і всіх... й ці мої роботи, здається, найкращі з усіх, які я досі написав», – згадував пізніше Тропінін.
Костянтин Трутовський. Весільний викуп. 1881 Федір Кричевський. Наречена. 1910


Довідково: День вишиванки в Україні відзначають у третій четвер травня. Це свято зовсім молоде. Його було започатковано з 2006 року. Запропонувала запровадити його не держава чи науковий інститут, і навіть не місцеві урядовці, а звичайна студентка Чернівецького університету Леся Воронюк, як пише Вікіпедія.
Читайте також, як наприкінці травня на фестивалі «Чілдрен Кінофест» оберуть найкращий фільм, створений дітьми