Україна
Суспільство
Культура
Дати

Вишиванки на полотнах українських художників


Сьогодні, 21 травня, в Україні відзначають День вишиванки. І якщо зараз вишиванка в українців асоціюється зі святом, то в давнину це був звичний одяг людей. Просту одягали повсякдень, щедро прикрашену – на свята, а особливу – на весілля. Будні і свята українців зобразили на своїх картинах художники Микола Пимоненко, Іван Падалка, Андрій Горонович, Олександр Мурашко, Петро Холодний та багато інших.  

Микола Пимоненко. Ідилія. 1908 р.

Кращі полотна з найошатнішими вишиванками відібрали фахівці Національного художнього музею України, зазначивши: вишита сорочка – традиційний селянський одяг, що мість символи-обереги. Не кожен здатен «розшифрувати» це національне кодування вишиванок. Тепер це справа етнологів і майстринь-вишивальниць.

Андрій Горонович. Потрет Василя Тарновського. 1860-ті роки

На портреті Василь Тарновський-молодший зображений у модному капелюсі, з прикрасами і у вишитій сорочці. Марко Вовчок у листі до чоловіка так описує зустріч із качанівським поміщиком: «Бачила Василька Тарновського у синіх шароварах, в сорочці вишиваній і в чемерці, привітав нас любенько».

Цікаво, що, починаючи з другої половини ХІХ століття, вишиванки стають частиною міської культури. Спочатку їх одягають з метою демонстрації української ідентифікації, потім адаптують до загальноприйнятого повсякденного костюма. Кажуть, що першим вишиванку під піджак одягнув Іван Франко.

Цікава робота «Українка з Поділля», щоправда, авторства не українського, а російського живописця Василя Тропініна, який будучи кріпаком, приїхав за своїм паном на Поділля і змальовував там місцевих жителів, обряди, жанрові сцени.

«Я мало вчився в Академії, проте навчався в Малоросії: я там без перепочинку писав з усього і всіх... й ці мої роботи, здається, найкращі з усіх, які я досі написав», – згадував пізніше Тропінін.

Андрій Коцка. Жінка з Колочави. 1958
Фотій Красицький. Гість із Запоріжжя. 1916

Довідково: День вишиванки в Україні відзначають у третій четвер травня. Це свято зовсім молоде. Його було започатковано з 2006 року. Запропонувала запровадити його не держава чи науковий інститут, і навіть не місцеві урядовці, а звичайна студентка Чернівецького університету Леся Воронюк, як пише Вікіпедія.

Читайте також, як наприкінці травня на фестивалі «Чілдрен Кінофест» оберуть найкращий фільм, створений дітьми