Новини
Новини Київської області
Вишгород
Культура
Традиції та прикмети

Вишгородські школярі дізнались про секрети писанкарства


У рамках етнокультурного проекту «Мистецтво Великодньої писанки у ВІКЗ» відбувся флешмоб та відкриття виставки авторської писанки Лідії Солодар

Серед яскравих і філософських Великодніх традицій, що здавна побутували в Україні, вочевидь найпомітніша – традиція виготовлення писанок. Сьогодні особливостям писанкарства було присвячене феєричне й інформаційно насичене дійство у музеї давньоруського гончарства Вишгородського історико-культурного заповідника. Тут  8 квітня стартував  етнокультурний проект «Мистецтво Великодньої писанки у ВІКЗ». Сьогодні ж у рамках цього проекту відбувся флешмоб з прикрашання писанками Великоднього Дерева Єднання, як символу єдності писанкових орнаментів з різних регіонів України.  У ньому взяли участь вихованці Вишгородської районної спеціальної загальноосвітньої школи «Надія», підопічні Вишгородського районного товариства Червоного Хреста, слухачі центру розвитку дитини "Юні ерудити".  

А потім учасників флешмобу запросили на відкриття виставки унікальних писанок майстра народного мистецтва з  Черкащини, переможниці кількох престижних Всеукраїнських конкурсів  Лідії Солодар.

Діти довго не могли відійти від пані Лідії, яка розповіла багато цікавого, і як педагог – у доступній дітям формі. Зокрема, чому раніше існувала традиція писати  писанки тільки вночі при світлі свічки? Виявляється, вона була продиктована утилітарною необхідністю – удень за роботою було ніколи. Чому, пишучи писанки, вимагалось думати тільки про хороше? Тому, що так людина заряджала себе позитивною енергетикою. Що означають ті чи інші символи, нанесені на Великоднє яйце? А ще  діти дізнались багато про техніку розпису, про колористичну послідовність, притаманну українській писанці, про певні секрети, які допоможуть зробити писанку барвистою і красивою тощо.

А завтра школярі й самі спробують створити свій Великодні символ під керівництвом Лідії Солодар, для цього запланований майстер-клас.

У рамках проекту «Мистецтво Великодньої писанки у ВІКЗ» відбудеться знайомство ще з однією майстринею. 19 квітня запланована зустріч з народним майстром традиційної української культури Ольгою Сахно, яка відроджує писанки Київщини та Правобережної Черкащини.

«Українські Великодні традиції вирізняються багатством і розмаїтістю напрямків, у яких завжди можна відкрити для себе щось нове, –зауважила ініціатор проекту, директор ВІКЗ, кандидат історичних наук Влада Литовченко. –  Вивчення і популяризація народних традицій України, і Київського Полісся, до якого входить Вишгородський район, є одним з чільних напрямків діяльності ВІКЗ. Проект «Мистецтво Великодньої писанки у ВІКЗ» покликаний відкрити вишгородцям і гостям міста нові грані етнічної культури».

До реч,і нині в музеї давньоруського гончарства розгорнута виставка великих писанок, які в минулі роки були виставлені на фестивалі «Писанка Арт-Фест», що традиційно проходив на Софійській площі у Києві, і були визнані кращими. Цьогоріч фестиваль у звичному місці не відбудеться через реконструкцію Софійської площі, і частина арт-об’єктів тимчасово перемістилась у Вишгород.