Новини
Новини Київської області
Вишгород
Культура
Події

Випущено першу в Україні поштову марку і листівку з QR-кодами


Унікальну поштову продукцію презентував Вишгородський історико-культурний заповідник у межах пресконференції за результатами впровадження проєкту «Історико-культурна спадщина Вишгородщини: QR-кодування, моніторинг, апробація та популяризація»

Першу в Україні поштову марку і листівку з QR-кодами було презентовано сьогодні, 28 жовтня, в Укрінформі під час підсумкової пресконференції за результатами впровадження проєкту «Історико-культурна спадщина Вишгородщини: QR-кодування, моніторинг, апробація та популяризація». Ці унікальні марку та листівку випустив Вишгородський історико-культурний заповідник (ВІКЗ) у межах проєкту, який впроваджується за підтримки Українського культурного фонду (УКФ). На листівці зображено ландшафт літописного Вишгорода – історико-культурної пам’ятки національного значення. На марці – логотип проєкту.

Учасники пресконференції подякували команді проєкту, зауважили, що заповідник провів велику роботу, і висловили сподівання, що накопичений досвід стане у пригоді багатьом історико-культурним закладам області.

Заступник начальника управління культури, національностей та релігій КОДА Сергій Васильонок наголосив на важливості цього проєкту не тільки для Вишгородщини, а й для всієї Київщини. Також він окреслив завдання управління – у наступному році поширити цей досвід на інші музейні установи Київщини, і пообіцяв фінансову й організаційну підтримку.

Виконавча директорка Українського культурного фонду Юлія Федів підкреслила, що культурна спадщина є одним з пріоритетних напрямків підтримки УКФ –за 2019 рік інвестовано в культуру та мистецтво України більше 500 мільйонів гривень, реалізується 450 проєктів. Завдяки впровадженню проєкту «Історико-культурна спадщина Вишгородщини: QR-кодування, моніторинг, апробація та популяризація» з’явився диджитальний варіант об’єктів історико-культурної спадщини Вишгородщини. «І якщо кожен у своєму населеному пунктів візьме на себе таку місію, то скоро ми матимемо цифровий музей України», зауважила пані Федів.

Директор ВІКЗ, кандидат історичних наук, куратор проєкту Влада Литовченко  поінформувала, що Вишгородському історико-культурному заповіднику вдалося втілити програму з маркування 22 знакових для Вишгородщини пам’яток, які відображають суть Вишгородщини – її культуру, особливості, які є доступними, популярними. На сьогодні пам’яток історії й археології у Вишгородському краї понад 200. І щороку їхня кількість збільшується завдяки дослідженням і науковій роботі. Першим етапом реалізації проєкту був відбір пам’яток, другим – наукове дослідження і написання статей, які лягли в основу спеціального розділу сайту ВІКЗ, потім генерація QR-кодів, виготовлення і встановлення табличок, апробація системи «сайт-відвідувач». Третій етап – це ключовий етап для цієї програми етап моніторингу, дослідження того, як QR-кодування впливає на кількість відвідувачів, на зацікавлення історією свого краю. «Проєкт має наукове підґрунтя, але багато елементів були позапрограмними, зокрема, це елементи популяризації, творчі моменти – наприклад, виготовлення власної марки проєкту. «Укрпошта» визначила, що це перша в Україні марка з QR-кодом. Також вийшов іміджевий альбом «Старожитності Вишгородщини», випущений у видавництві "Мистецтво", у якому знайшов відображення не лише перебіг проєкту, а й історія створення ВІКЗ, якому цьогоріч – 25 років. Цей проєкт для нас є дуже важливим. Дякуємо УКФ за те, що нам випала можливість показати результати досліджень, які знайшли відображення в науково –методичному виданні з QR-кодизації. Його будемо розсилати науковим установам, бібліотекам, вишам, нашим колегам-музейникам, щоб вони могли ознайомитися з нашим досвідом і використовувати його у своїй подальшій діяльності», підкреслила пані Литовченко.

В.о. голови Вишгородської РДА Олексій Данчинт зауважив, що це дуже важливий для Вишгородщини проєкт, пообіцяв підтримку, і поінформував, що нині обговорюється ідея створення мобільного додатку під умовною назвою «Неймовірна Вишгородщина», у якому будуть об’єкти історико-культурної спадщини, готелі, ресторани тощо, що дасть новий поштовх до залучення туристів.

Українська акторка і телеведуча, народна артистка України, учасниця заходу «Доторкнись до історії» в межах проєкту Ольга Сумська висловила думку, що скрізь було б варто започатковувати  проєкти, які б популяризували Київщину і Київ. І розповіла, що щиро радіє за успіх ВІКЗ – як актриса, як творча людина. Зазначивши, що Вишгородський край – це перлина України, передала  учасникам проєкту уклін від усієї творчої команди акторів, які долучились до заходу «Доторкнись до історії».

Завідувач Історичним музеєм ВІКЗ Дмитро Шевченко підкреслив, що у межах  проєкту ми було отримано дані щодо запровадження подібної  інноваційної технології, які дадуть можливість зробити висновки – як це працює і як варто запроваджувати  інноваційні технології в музейному житті. Цей ресурс можна розвивати, можна поширювати, досвід ВІКЗ можна застосовувати у різних музейних просторах на території України. Уже отримали первинні дані з приводу функціонування однієї з інноваційних технологій – QR-кодування пам’яток в сучасному музейному середовищі.

Як уже повідомляв "Погляд", досвідом Вишгородського історико-культурного заповідника, спрямованим на підвищення туристичної привабливості краю, зацікавились інші музейні установи.

Фото автора та Укрінформу