Вибори Президента-2019: чверть українців не визначилися
Опубліковано результати моніторингу електоральних настроїв виборців, проведений трьома соціологічними компаніями
До виборів залишилось п’ять днів. Ще є можливість подумати, ознайомитися з програмами кандидатів, визначити свого фаворита, за якого буде бажання віддати голос 31 березня. Хоча часу все менше, то ж потрібно швидше визначатися з вибором.
Три соціологічні компанії -- КМІС, Центу Разумкова та Соціологічна група Рейтинг провели спільне опитування, аби визначити, які передвиборчі настрої домінують у суспільстві. Ось що показало дослідження.
Післявиборчі очікування.
35% опитаних вважають, що після президентських виборів ситуація у країні покращиться. Цей показник в соцопитуваннях зріс за останній квартал з 31% до 35%. Водночас 32% вважають, що ситуація не зміниться, 10% – взагалі мають негативні очікування. Відносно вищий рівень оптимізму щодо покращення ситуації у країні після виборів демонструють прихильники Зеленського, Тимошенко та Порошенка. Найпесимістичніші очікування – серед тих, хто не має наміру голосувати.
Виборча активність.
84% респондентів декларують свою готовність взяти участь у виборах Президента України.
Лідери.
Лідером президентського рейтингу залишається Зеленський, його готові підтримати 27,7% тих, хто визначився з вибором та братиме участь у голосуванні. Тимошенко підтримують 16,6%, Порошенка – 16,4%. За Гриценка готові віддати свої голоси 9,7%, Бойка – 8,4%%, Ляшка – 5,3%, Вілкула – 4%, Смешка – 3,7%. Рейтинг інших кандидатів – нижче 2%.
Визначення з вибором
Досі майже чверть виборців не визначились, за кого голосуватимуть. Найбільше таких на Галичині, Півночі, у Центрі та на Сході країни.
Регіональні симпатії.
Зеленський має найміцніші електоральні позиції на Півдні та Сході, у Центрі, на Заході, Півночі та у столиці. Тимошенко та Порошенко – в Центрі та на Заході. Гриценко – на Заході та Галичині. Бойко та Вілкул – на Півдні, Сході та Донбасі. Ляшко має порівняно більше симпатиків у регіонах Заходу, Центру та Півночі.
Вікові вподобання.
Зеленський є лідером симпатій серед молоді і людей середнього віку, Тимошенко – серед старшого покоління. Зеленського, Порошенка та Гриценка більше підтримують чоловіки, Тимошенко – жінки.
Антирейтинг.
Згідно опитування, за Порошенко не проголосували б майже половина виборців за жодних обставин. За Тимошенко не віддали б свої голоси майже 30%, за Бойка – 20%, за Ляшка – 18%, за Зеленського – 14%, за Вілкула – 11%.
Моделювання другого туру
Тут результати такі: Тимошенко тримає першість у парі з Порошенком (26% проти 19%). Водночас, Зеленський лідирує як у парі з Порошенком (39% проти 18%), так і з Тимошенко (34% проти 21%).
Підкуп виборців
65% опитаних зазначили, що не стикалися особисто з фактами підкупу під час цієї президентської виборчої кампанії. 27% сказали, що мали такий досвід: 6% – особисто, 21% – чули про це від близьких та знайомих. Найбільше тих, хто зазначав про факти підкупу, зафіксовано серед жителів Півдня, Донбасу, Півночі та у столиці.
Фальсифікації виборів.
Значних фальсифікацій на виборах Президента 31 березня очікують 42% респондентів. 41% вважають, що фальсифікації будуть незначними, а 6% взагалі не очікують жодних фальшувань виборів. Найбільше тих, хто очікує значних фальсифікацій, серед мешканців Півдня, прихильників Вілкула та Бойка, а також тих, хто взагалі не братиме участі у виборах.
Підтримка партій.
На Півдні та Сході країни найбільше підтримують партію «Слуга народу», у Центрі – «Батьківщину», на Галичині – БПП «Солідарність», у південно-східних областях та на Донбасі –«Опозиційну платформу» та «Опозиційний блок».
Хто має шанси потрапити в парламент?
Шанси на перемогу на парламентських виборах восени, за результатами опитування, мають політичних сил. Лідером рейтингу є партія «Слуга народу», яку готові підтримати 24,8% опитаних, які визначилися і мають намір голосувати. Підтримка «Батьківщини» складає 17,6%, БПП «Солідарність» – 14,7%, «Громадянської позиції» – 9,3%, «Опозиційної платформи»– 9,2%, Радикальної партії – 5,3%. Рейтинг «Опозиційного блоку» складає 4,4%, ВО «Свобода» – 3,1%, «Самопомочі» – 2,5%. Однак тих, хто ще не визначився з вибором політичної сили – майже 30%.
ДЖЕРЕЛО: Результати спільного опитування КМІС, Центру Разумкова та Соціологічної групи Рейтинг
Вибірка: 15 000 респондентів в усіх областях України (без врахування населення АР Крим та окупованих територій Донецької та Луганської областей). Вибірка репрезентативна для населення України віком від 18 років за такими показниками як стать, вік, тип поселення та регіон проживання. Статистична похибка вибірки: не більше 0,8%. Терміни проведення: 5-14 березня 2019 року.