Новини
Вибори
Політика

Вибори-2020: визначені спостерігачі


ЦВК дозволила 166 громадським організаціям мати офіційних спостерігачів під час місцевих виборів.

Фото ЦВК

Наприкінці минулого тижня Центральна виборча комісія завершила процес надання дозволу громадським організаціям мати офіційних спостерігачів під час місцевих виборів. Загалом дозвіл отримали 116 громадських організацій. З них 85 – зареєстровані на всій території України, 31 – в окремих регіонах.

Цього року наявність спостерігачів на виборах стане не лише одним із бар’єрів для недопущення порушень під час голосування, а й дасть можливість накопичити матеріал для подальших досліджень. Адже Вибори-2020, вочевидь, вони будуть особливо непростими. І не лише тому, що обиратиметься місцева влада за новим адміністративно-територіальним поділом, а насамперед тому, що Виборчий кодекс увів низку новацій.

Новації Виборчого кодексу

Один з моментів – те, що людям, які хочуть щось зробити для громади і для цього балотуються у місцеві  ради, доводиться примикати до тих чи інших партій, навіть якщо вони не симпатизують жодній політсилі. Але інакше – дорога до мандата їм закрита. Як цей абсурд проявиться уже після виборів – побачимо.

На це звертає увагу й голова Комітету виборців Олексій Кошель. На його думку, цьогорічні вибори будуть принципово іншими, і йдеться не лише про нове виборче законодавство, не лише про нову виборчу систему і проблему коронавірусу, яка в будь-якому разі вплине на вибори. Кошель вбачає тут ключову проблему – те, що ці вибори стануть найбільш заполітизованими і, певно, найбільш беззмістовними в історії України.

«Ми маємо зараз, на мою думку, абсурдну виборчу модель, яка передбачає проведення виборів за партійними списками у громадах, де проживає понад 10 тис. громадян. Це призводить до того, що міські голови, які зараз є потенційними кандидатами, займаються питаннями партійного будівництва. А потенційні кандидати шукають привабливі політичні кольори, які можуть легко подолати 5% бар’єр. На жаль, тематика місцевих виборів може бути не тематика сміттєвих заводів, каналізацій, водопроводів та доріг, а – загольнонаціональна тематика. Тобто орієнтація – на партійні кольори. Такий формат зручний для політичних партій-важковаговиків, і це одна із найбільших проблем», - зазначив Кошель під час пресконференції в  Українському кризовому  медіацентрі.

Як повідомляв «Погляд», поліція розпочала 44 «передвиборчі» кримінальні провадження.