«Війна: фотодокументація з північних околиць Києва у період з 5 по 16 квітня 2022 року»
Попри війну, яка триває, Музей і надалі працює, створюючи нові проєкти. Нині чимало зусиль спрямовано на міжнародну взаємодію. Нагадуємо, що в травні нову музейну фотовиставку «Війна: фотодокументація з північних околиць Києва у період з 5 по 16 квітня 2022 року» було презентовано в м. Стокгольм, Швеція. Її створив Національний архів Швеції спільно з Королівською бібліотекою.
Промовисту воєнну фотоісторію сплюндрованих окупантами українських міст і селищ, зафіксовану музейниками під час експедицій у перші дні після визволення Київщини та Чернігівщини, представила європейській спільноті кураторка проєкту, очільниця департаменту реставрації Національного архіву Швеції пані Йоганна Фріс-Маркевич.
Саме завдяки її копіткій праці Музей презентував світу достовірні свідчення реалій російсько-української війни, які стали артефактами-доказами.
Із майже 5 тис. кадрів вона відібрала ті, що вразили її найбільше, й зробила виставку такою, яка якнайглибше передаватиме людству біль зраненої України.
Наразі пані Йоганна прибула в Україну. Її мета – візит саме до нашого Музею. У планах – ознайомлення з роботою науковців, фондовиків та реставраторів, обмін досвідом, вибудовування дальшого професійного діалогу.
До спільного наукового опрацювання вже залучено документи з історії України фонду Національного архіву Швеції.
Гостя відвідала присвячену російсько-українській війні виставку «Україна – розп’яття». В експозиційному просторі електронні світлини, з якими вона працювала в м. Стокгольм, ожили.
Тут на власні очі вона побачила вражаючі матеріальні свідчення російської присутності на українській землі. А ще Йоганна відвідала мультимедійний проєкт «Діти...» – Мартиролог дітей, загиблих у період повномасштабної російсько-української війни.
У просторі Мартиролога вона вшанувала пам’ять безвинно вбитих дітлахів і ще раз усвідомила високу ціну, яку платить Україна, щоб відстояти свій європейський вибір.
Одним із прикладів інтегрування нашої країни в європейський культурний простір є українсько-польська виставка малюнків «Сто днів. Війна очима дітей», яку теж оглянула пані Йоганна.
Враження від побаченого такі: «Дякую за важливу роботу з документування пам’яті, яку ви робите в Музеї.
Коли бракує слів, щоб описати російську жорстокість, ви допомагаєте нам відчути, побачити і зрозуміти. Будь ласка, продовжуйте цю дуже важливу роботу.
Приїзд Йоганни Фріс-Маркевич – це важливий прояв усебічної підтримки українців. А ще знак готовності до продовження послідовної культурної співпраці з музейними інституціями України.
Наші країни єднає давнє партнерство. Пані Йоганна доклала чималих зусиль, щоб торік із нагоди 30-річчя незалежності нашої держави оригінал Конституції Пилипа Орлика можна було побачити в Україні в Національний заповідник «Софія Київська».
Тож щиро дякуємо директорці Національного архіву Швеції пані Карін Естрем Іко та пані Йоганні Фріс-Маркевич за партнерство, підтримку й допомогу.
Першоджерело за посиланням.
Щоб першими дізнаватися про останні події Київщини, України та світу – переходьте і підписуйтесь на наш Telegram-канал Погляд Київщина – Інформаційна Агенція. Також читайте нас у Facebook Погляд Київщина і дивіться на YouTube.