Новини
Новини Київської області
Вишгород
Культура
Київщина-суспільство
Позитивні історії

Віктор Ющенко: «Є велике бажання зберегти давні традиції бортництва»


Президент України (2005-2010 рр.) в ексклюзивному коментарі «Погляду» розповів про свою колекцію давніх бортей, і зазначив, що медоборна справа несла велику порцію духовності.

Фото ІА "Погляд"

У пресконференції з нагоди старту Національного проєкту «Бортництво Полісся: архаїчна традиція у сучасному вимірі», яка відбулася минулого тижня, узяв участь президент України (2005-2010 рр.) Віктор Ющенко. Як повідомляв «Погляд», Ющенко під час заходу висловився за створення пан-національного музею, присвяченого зеленому довкіллю, збереженню бджоли, вшануванню бортництва, і наголосив, що тут важлива солідарність, адже такий музей силами однієї інституції або території зробити неможливо.

Після пресконференції Віктор Ющенко дав ексклюзивний коментар «Погляду», у якому розповів, зокрема, й про те, що у його колекції, окрім сучасних вуликів,  є й приблизно десь півтора десятка бортей.

«При тому досить історичні – і довбанки, і дуплянки, і борті, які відносяться до ХVІІІ ст., до ХVІІ, є кілька монастирських бортей, які присвячені навіть  різьбленням своїм сакральній темі – Зосиму, Савватію. Я маю багато речей, які стосуються бортництва – інструментів, є кілька женів (Жень — пристрій для підйому  бортника на дерево. – «Погляд») , я їх бережу як зіницю, я думаю, що їх загалом в Україні десь два десятки. Для мене це дуже чутлива тема», – зазначив Ющенко.

Щодо проєкту «Бортництво Полісся: архаїчна традиція у сучасному вимірі», ініційованого Вишгородським історико-культурним заповідником, який впроваджується за підтримки Українського культурного фонду у трьох областях – Київській, Житомирській та Рівненській, Ющенко зауважив, що  є велике бажання зберегти давні традиції бортництва, зробити так, щоб вони стали доступними й цікавими для тисяч, а можливо, мільйонів людей.

«Питання, які сьогодні підняли, стосуються, з одного боку, музеєфікації, з іншого – освіти і науки,  з третього – вивчення практику податей, димних податків, яка побутувала у  княжі часи, й монетарної теми, де роль платіжного засобу грали продукти, також  ми говоримо про сакральні дослідження цієї сакральної тематики, де бортництво чи бджолярство ніколи не було подібним до розведення тварин. Велику порцію духовності воно несло», – зауважив Віктор Ющенко, і висловив упевненість, що проєкт приверне увагу загалу.

Фото з Фейсбук-сторінки Влади Литовченко

Як повідомляв «Погляд», у межах проєкту «Бортництво Полісся: архаїчна традиція у сучасному вимірі» заплановане створення інноваційного культурного продукту – web-сайту «Віртуальний музей бортництва».