Новини
Україна
Культура
Дати
Новини світу

Вікіпедія святкує 19 років: найцікавіші факти і цифри


На сьогодні кожному інтернет-користувачу відомо, що Вікіпедія знає все. Але хто заповнює портал і чи варто довіряти тамтешній інформації?

Ідея створення такого порталу належить Джиммі Вейлзу та Ларрі Сенгеру. 

Проте спочатку вони зробили електронну енциклопедію під назвою Нупедія, або ще Нюпедія. Туди писали виключно сертифіковані експерти, усі тексти уважно перевірялись та рецензувались. Але цей сайт проіснував тільки 3 роки, з 2000-го по 2003-й.
Після цього творці вирішили створити портал, заповняти який могли всі охочі. Назва походить від двох слів: "вікі" – вид веб-сайту, в якому користувачам можна самостійно змінювати контент, та "енциклопедія". До речі, Нупедія не була вікі-сайтом.


Вейлз і Сенгер вперше запустили Вікіпедію 15 січня 2001 року.

У 2003 році, для технічного забезпечення сайту, який почав розвиватися шаленими темпами, власники створили неприбутковий фонд "Вікімедіа". Він функціонує виключно за рахунок пожертв. Загалом, окрім "Вікіпедії", фонд "Вікімедіа" має ще 11 подібних проектів на кшталт "Вікісловник", "Вікіцитатник", "Вікіпідручник", "Вікіновини" та інших.

Цікаво, що заповняти Вікіпедію можуть всі бажаючі, а перевіряють інформацію користувачі зі статусом «патрульних».  Його можуть отримати волонтери-дописувачі, які добре знають правила онлайн-енциклопедії та дотримуються них. Вони перевіряють та редагують статті, слідкуючи за тим, щоб вони відповідали нормам Вікіпедії. Таких учасників в українській Вікіпедії наразі понад 450.

Також цікавий факт, Вікіпедія не має офісу. У Сан-Франциско розташований офіс Фонду Вікімедіа, а Києві — офіс громадської організації «Вікімедіа Україна», також свої офіси має багато інших вікімедійних організацій по всьому світу. Однак вважати їх офісами Вікіпедії неправильно.

Українська Вікімедія сприяє розвитку Вікіпедії. Крім цього, вона займається підтримкою та популяризацією інших проєктів Фонду Вікімедіа, а також розвитком вільних ліцензій і вільних знань в Україні. «Вікімедіа Україна» існує з 2009 року і має статус регіонального відділення Фонду Вікімедіа в Україні. 

«Вікімедіа Україна» організовує акції та проєкти, спрямовані на написання статей у Вікіпедії, але не має впливу на вміст Вікіпедії і не несе юридичного відповідальності за нього.

 У 2019 році список української Вікіпедії очолила стаття про перехід церковних громад до Православної Церкви України.

Зазначимо, що у 2019 році до топ-50 також увійшли українські політики: Володимир Зеленський, Петро Порошенко, Дмитро Разумков, Олексій Гончарук. Найпопулярніша стаття — «Перехід церковних громад до ПЦУ»; її переглянули понад мільйон разів за рік.

Для порівняння, в англійській Вікіпедії більшість найпопулярніших статей зазвичай стосується поп-культури, зокрема популярних фільмів та серіалів. У 2019 році список очолила стаття про фільм «Месники: Завершення»: вона набрала майже 45 мільйонів переглядів.