Новини
Новини Київської області
Вишгород
Дати
ПроХОРОШЕ

Військово-історичний музей на Вишгородщині відзначив 75-ліття


Про віхи розвитку Національного музею-заповідника «Битва за Київ у 1943 році» розповів його директор, Заслужений працівник культури України Іван Вікован

Святкування 75- річчя Національного музею-заповідника «Битва за Київ у 1943 році» обійшлося без велелюдних урочистостей, адже нині, під час карантину співробітники музею  працюють у режимі чергування та дистанційної роботи. То ж і більшість привітань були перенесені в онлайн.

Так само у мережі інтернет директор музею, Заслужений працівник культури України Іван Вікован який очолює установу уже 40 років, провів екскурс в історію заповідника, який розташований у селі Нові Петрівці Вишгородського району.

Іван Вікован зазначив, що для того, щоб музей набув сучасного змісту та теперішнього вигляду, знадобилися десятки років невтомної праці та чимало людських та матеріальних зусиль. Не обійшлось без активної допомоги ветеранів Другої світової війни, керівників та господарників Вишгородського району і Київської області.

Іван Вікован розповів, що послужило поштовхом для створення музею саме у Нових Петрівцях.

«Восени 1943 року на території Київщини відбулась одна з найбільших військових дій Другої світової війни – Київська визвольна операція.  6 листопада 1943 року війська І-го Українського фронту під командуванням генерала армії Ватутіна М.Ф. вигнали нацистів із столиці Радянської України – міста Києва. Значний вклад у спільну справу розгрому ворога радянськими військами внесли сини і дочки України. Увіковічуючи пам´ять про героїчні подвиги радянських воїнів, частину території,  де знаходився командно-спостережний пункт Першого Українського фронту, Уряд України постановою № 425 від 20 березня 1945 року оголосив заповідною, на якій було створено музей «Поле битви за Київ». Перших відвідувачів заповідник прийняв у 1954 році. До цього часу в музеї збережено 450 метрів ходів сполучень, бліндажі та командно-спостережні пункти.

В листопаді 1958 року на честь ознаменування 15-річчя визволення Києва було відкрито Пам’ятник – музей визволення Києва, на фризі якого викарбувано слова: «Визволителям Києва – слава!» По периметру купола написано: «Назавжди збереже наш народ пам’ять про визволителів Києва від фашистських загарбників».

Директор музею зазначив, що Пам’ятник є своєрідною візитною карткою музею-заповідника, символом визволення Києва на мармурових пілонах всередині Пам’ятника викарбувано назви 65-ти з´єднань і частин, що відзначились у боях за Київ і дістали почесну назву «Київських». З часу заснування Пам’ятника–музею його відвідало багато почесних гостей.

«На честь 40-ї річниці вигнання нацистів з Києва у 1983 році в центрі села Нові Петрівці, біля Свято-Покровської церкви було урочисто відкрито Меморіальний комплекс «Героям Лютізького плацдарму 1943 року», який був побудований за дольовою допомогою підприємств Вишгородського району. Співавторами проекту є В. Климик, С. Войцехівський, Ю. Колесников, Ю. Турчанінов, - зазанчив Іван Вікован. - До 50-річчя вигнання нацистів з Києва у 1993 році було збудовано триповерхове приміщення музею-діорами, на відкритті якого був присутній перший Президент України Л.М. Кравчук. За час свого існування музей прийняв близько 8 мільйонів відвідувачів зі 107 країн світу. Враховуючи значення музею-заповідника як унікальної пам’ятки історії і культури та з метою увічнення подвигу українського народу у Другій світовій війні, Указом Президента України №437 від 14 травня 2008 року музею-заповіднику «Битва за Київ у 1943 році» надано статус Національного».

Також директор музею звернув увагу на те, що одним з важливих викликів музею-заповідника впродовж останніх років стала зміна ідеологій.

«Нині в музеї представлені численні експонати Другої світової та Афганської воєн, війни на Донбасі, а також матеріали про Героїв Небесної Сотні. Зважаючи на деідеологізацію, декомунізацію та оприлюднення заборонених сторінок історії, доводиться змінювати підходи та інтерпретацію подій. Особливим для України та для усіх нас став 2014 рік. Внаслідок агресії Росії було анексовано Крим, розпочався конфлікт на Сході України. Безумовно, що колектив  Національного музею-заповідника «Битва за Київ у 1943 році» не міг залишитись осторонь цих подій, тому у  травні 2015 року було відкрито виставку «Твої сини, Україно!», яка є спільним проектом Національного музею-заповідника «Битва за Київ у 1943 році», ВГО «Союз народна Пам'ять» та Благодійного фонду «З відкритим серцем у майбутнє». Протягом двох років співробітники музею збирали експонати, співпрацювали з волонтерами, військовими і у березні 2017 року розширили виставку, яка згодом стала повноцінною експозицією музею.

На базі нової експозиції ведеться активна робота з національно-патріотичного виховання молоді. Протягом 2018-2019 років проведено понад 100 масових заходів. Постійно оновлюються форми роботи музею. Так, для молоді та підлітків проводяться різноманітні масові заходи, зокрема: конкурси юних екскурсоводів та краєзнавців, конкурси-захисти рефератів, військово-патріотичні збори-походи «Місцями подвигу і слави», квест-гра «Реальний бій», у яких беруть участь не лише школярі та молодь Вишгородщини й Київщини, але й міст Ізмаїла, Хмельницького та інших.

У музеї систематично проводяться науково-практичні конференції за участю ветеранів та курсантів Національної академії внутрішніх справ України. Так, до 75-ї річниці з дня вигнання нацистів з міста Києва, у жовтні 2018 року проведено круглий стіл, а в жовтні минулого року – науково-практичну конференцію із залученням відомих українських істориків та науковців. За підсумками проведених заходів були випущені збірники наукових матеріалів», підкреслив Іван Вікован.

Також він звернув увагу на те, що музей долучається і до поідтримки волонтерської діяльності. Зокрема, у вересні 2014 року за ініціативою дирекції музею з експозиції військової техніки під відкритим небом у район проведення АТО передано БРДМ-2 та БТР-60. В знак солідарності та моральної підтримки військовослужбовців в зоні АТО в музеї піднято Прапор ЗСУ. А на заповідній території музею площею 9,2 га розміщено зразки бойової техніки часів минулої війни і сучасних подій на Сході України.

Нині, до 75-річчя з дня заснування музею відкрита  виставка «75 років зберігаємо пам'ять». Її можна буле переглянути після завершення тимчасового обмеження відвідування музею, яке діє нині.

Також Національний музей-заповідник розширює свою фондову базу, і закликає рідних і близьких учасників Другої світової війни передати до музею фото, фронтові листи та інші речі для зберігання та експонування їх у музеї.

Новопетрівська сільська рада, вітаючи музейників з ювілеєм, зауважиза: «Музей - це справжня гордість і окраса нашого села, це пам'ять про наших героїчних дідів та історичні події, які слід пам’ятати, це приклад патріотизму і незламності. Експозиція музею вже давно вийшла за рамки висвітлення лише подій Другої світової війни. Тут вдало поєднується і сучасне, і минуле; тут зустрічаються військові, що воювали і воюють на теренах України та воїни-інтернаціоналісти; тут передається досвід від старшого до молодшого покоління; тут пам’ятають події і 75-річної давнини, і стоять на сторожі миру сьогодення; тут історія та духовність поруч».

Фото з відкритих інтернет-ресурсів