Новини
Україна

Весняний призов 2020: кого і коли призивають?


В Україні розпочався весняний призов на строкову військову службу. Призов громадян України віком 18-19 років проводиться за їхнім бажанням і за письмовою заявою. Призиваються також старші особи, які не досягли 27-річного віку і не мають права на звільнення або відстрочку від призову на строкову військову службу.

Про це повідомили у Міністерстві оборони України у роз’ясненні щодо організації призову 2020.

Весняний призов в Україні мав початися 1 квітня. Однак через карантин його початок перенесли на травень. Закінчитись призов має 31 липня 2020 року.

Організація підготовки та проведення призову на строкову військову службу здійснюються міськими (районними) держадміністраціями у взаємодії з міськими (районними) військкоматами.

До голів призовних комісій Міністерство оборони України направило листа, у якому рекомендовано розглядати питання надання відстрочки від призову на строкову військову службу придатним за станом здоров’я громадянам України віком 18-19 років.

Відповідно до Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», юнаки, які не мають вищої освіти, будуть служити протягом 18 місяців, а призовники зі ступенем спеціаліста або магістра – 12 місяців. При цьому військовослужбовців-строковиків до виконання бойових завдань у районі проведення ООС не залучатимуть.

Призовники, які отримали повістку, зобов’язані прибути до призовної дільниці в термін, вказаний у повістці – протягом 10 днів.

Поважними причинами неявки до військкомату можуть вважатися:

  • стихійне лихо;
  • хвороба призовника;
  • смерть близького родича (батьків, дружини, дитини, рідних брата, сестри, дідуся, бабусі) або близького родича дружини.

Будь-які інші причини не є достатньо вагомими і можуть бути прирівняні до ухилення від армії.

У разі неотримання повісток юнаки, які не мають відстрочки чи права на звільнення від служби, повинні самостійно прийти у військкомат для уточнення облікових даних та проходження медогляду.  Зазначимо, що неотримання повістки з будь-яких причин не є підставою для ігнорування призову.

Відстрочка від служби в армії надається за наступних обставин:

  • призовники, у яких є дитина віком до трьох років;
  • чоловіки, які мають двох і більше дітей або вагітну дружину;
  • громадяни, у яких є непрацездатні батьки (самотня мати/батько);
  • студенти денних відділень ПТУ, ВНЗ і духовних семінарій;
  • призовники, які є єдиними годувальниками в сім’ї;
  • священнослужителі, поліцейські, деякі педагоги і лікарі.

Повне звільнення від служби в армії можуть отримати наступні особи:

  • визнані за станом здоров’я непридатними до військової служби;
  • досягли 27-річного віку (на день відправлення на строкову службу);
  • які до набуття громадянства України пройшли службу в інших державах;
  • виконали обов’язки служби у військовому резерві протягом строків 1 і 2 контрактів;
  • чоловіки, яким після закінчення вищих навчальних закладів присвоєно військові звання офіцерського (начальницького) складу;
  • засуджені за вчинення злочину до позбавлення волі, обмеження волі, зокрема зі звільненням від відбування покарання;
  • призовники, чиї близькі родичі загинули, померли або стали інвалідами під час проходження військової служби або зборів військовозобов’язаних.

Відстрочку і звільнення від служби оформлюють лише за рішенням районного військкомату після медогляду. Медогляд призовників проводиться для визначення стану їхнього здоров’я і ступеня придатності до військової служби.

Повне звільнення від загальної військової повинності мають молоді люди з явними важкими патологіями, наприклад, відсутність кінцівки, сліпота, глухота, розумова відсталість, шизофренія тощо. У інших випадках йдеться про лікування, на підставі якого дається тимчасова відстрочка (на пів року чи на рік) і потім проводиться повторна медкомісія.

За неявку у військкомат застосовуються санкції: штраф від 85 до 119 гривень за перше порушення, штраф 170-255 гривень — за повторне.

Кримінальна відповідальність за ухилення від призову на строкову військову службу настає за статтею 335 КК України й передбачає обмеження волі до 3 років. Проте в більшості випадків покарання за цією статтею є умовним.

Для вирішення проблемних питань та координації розгляду звернень громадян у Міністерстві оборони та ЗС України створені Call-центри. Звернувшись за номером гарячої лінії 0 800 50 04 42, кожен зможе отримати відповіді на найпоширеніші запитання.

Нагадаємо, нещодавно «Погляд» повідомляв, що у Білій Церкві військові 72-ї Бригади протидіють поширенню коронавірусу.