Новини
Україна
Суспільство
Україна-суспільство
Політика

Верховна Рада підтримала банківський закон


Сьогодні, 13 травня, народні депутати проголосували за законопроєкт «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення деяких механізмів регулювання банківської діяльності».

270 депутатів Верховної Ради підтримали у другому читанні та в цілому законопроєкт «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення деяких механізмів регулювання банківської діяльності».

Нагадаємо, йдеться про законопроєкт №2571-д, який отримав назву "антиколомойського", і який є головною умовою продовження співпраці України з МВФ. Міжнародний валютний фонд для продовження співробітництва зробив обов'язковою умовою прийняття закону про неповернення збанкрутілих банків колишнім власникам.

Верховна Рада підтримала законопроєкт у першому читанні 30 березня, однак саме цей документ спричинив багато дискусій і суперечок, а кількість правок до нього перевищила 16 тисяч. Список авторів правок на початку квітня опублікував у Facebook перший заступник голови податкового комітету Верховної Ради Ярослав Железняк. Експерти зауважували, що низка цих нардепів пов’язана з олігархом та екс-власником Приватбанку Ігорем Коломойським, який мав наміру повернути собі банк.  Тоді таку кількість правок голова фракції "Слуги народу" Давид Арахамія назвав "законодавчим спамом".

Фінансовий комітет Верховної Ради розглянув подані правки, і ,затвердивши скорочену їх таблицю з 241 правки,  рекомендував парламенту прийняти його у другому читанні та в цілому.

Президент Володимир Зеленський також закликав народних депутатів від усіх партій підтримати «банківський» законопроєкт, щоб захистити українську економіку.

 Що, власне, і відбулось 13 травня.

Отже, про що йдеться у законі.

1. Документом гарантується невідворотність виведення банків з ринку. Якщо ж судом рішення НБУ про виведення банківської установи з ринку буде  визнано незаконним, то процедура неплатоспроможності або ліквідації банку не припиниться, таким чином, продаж активів, а також  розрахунки із вкладниками та кредиторами продовжаться. Таким чином, закон дає можливість ліквідувати законодавчі прогалини, через які раніше у судів були можливості «реанімувати» банквіські установи, через неплатоспроможність виведені з ринку. Власне, законодавчо закріплено подібні до Євросоюзівських норми з обмеження можливості судів реанімувати банки.  

2. Законом змінено процедуру оскарження рішень державних органів, зокрема, НБУ,  Які задіяні у процесі виведення банків з ринку. Йдеться про те, що суди мають розглядати рішення щодо  законності, але вони не повинні піддавати сумніву розрахунки, оцінки та висновки, зроблені в межах повноважень регуляторів, та їхні технічні судження. Тобто суди не підмінятимуть собою Нацбанк.

3. Документ чітко визначає передумови та процедуру отримання колишніми власниками компенсації, якщо суд визнає рішення Нацбанку незаконним. Для прозорості та неупередженості  процедури розрахунку компенсації будуть задіяні міжнародно визнані аудиторська фірма.

4. Законом вдосконалена процедура ухвалення рішень НБУ. Уточнюється низка норм щодо "професійного судження" та процедурних прав. Зокрема, закон дасть можливість виявляти проблемність банків на більш ранніх стадіях, а отже, зберігати їхні активи і виводити банки з ринку з найменшими втратами.

5. Документ визначає для держави більше можливостей щодо того, якими способами, якщо у цьому дуже необхідність,  проводити націоналізацію банків, включаючи інструменти із створення перехідного банку чи передачу частини портфеля зобов'язань і активів приймаючому банку. Таким чином, процес стане значно ефективнішим, а приймаючий банк зможе розпочати роботу практично миттєво.

Джерела: Укрінформ, УНН, Економічна правда, ВВС,