Новини
Україна
Новини Київської області
Анонси
Україна-суспільство
Київ

Вчителі можуть поскаржитись на тиск під час відбору підручників


Учора, 24 лютого, педагоги розпочали відбір підручників, які друкуватимуться цьогоріч за державні кошти. Поки що освітяни обирають підручники для третіх класів.

До 12 березня триватиме відбір підручників, які цьогоріч мають бути надруковані державним коштом для учнів третіх класів.  Щоб вберегти вчителів від тиску директорів та управлінь/департаментів освіти, працюватиме “гаряча лінія”.

За словами Міністра освіти і науки України Ганни Новосад, учителі можуть поскаржитися на тиск під час відбору підручника за телефоном 044-248-17-50. Або освітньому омбудсмену за номерами: +380 44 406-72-34, +380 95 143-87-26. Педагоги також можуть написати скаргу на поштову скриньку служби освітнього омбудсмена: ez@eo.gov.ua .

“Попередні роки, коли МОН тільки впровадило систему відбору підручників учителями, з’являлись непоодинокі сигнали, що на вчителів тиснуть директори та управління освіти. Це неприпустимо. Саме тому цього року ми об’єднуємо зусилля МОН, ІМЗО та освітнього омбудсмена для боротьби з цим явищем. Цьогоріч діятиме «гаряча лінія», яка супроводжує конкурсний відбір підручників. Вона співпрацюватиме зі Службою освітнього омбудсмена.  Безпосередньо Сергій Горбачов, освітній омбудсмен, прийматиме та реагуватиме на скарги, координуватиме дії Інституту модернізації змісту освіти, який у випадку скарги може піддати сумніву сформовану заявку від школи, а також МОН, яке може оперативно реагувати на прояви тиску”, —  відзначила Ганна Новосад.

Освітній омбудсмен Сергій Горбачов зазначив, що вже готовий приймати та оперативно реагувати на звернення вчителів. “

Процес відбору вчителями підручників відбувається за таким алгоритмом:

ознайомлення з підручниками, обговорення на методоб’єднаннях;

затвердження рішення вчителів педагогічною радою закладу;

заповнення школою форми щодо результатів відбору підручників  у ДІСО (Державна інформаційна система освіти), яка автоматично надсилає інформацію ІМЗО (інститут модернізації змісту освіти) та МОН.

Остаточні результати вибору кожного закладу освіти оприлюднять у модулі «Прозорий вибір підручників» (pvp.diso.gov.ua). 

Для забезпечення прозорості вибору підручників роздруківку з ДІСО, а також рішення педради обов’язково оприлюднять на сайтах закладів загальної середньої освіти. Результати вибору також узагальнюватимуться і обласними органами управління освітою. Отже, вивірена статистика «замовлення» стане підставою для формування тиражів на видання підручників.

Новопризначений очільник ІМЗО Костянтин Трушковський зазначив, що відбір підручників учителями —  це другий і останній етап відбору до друку. Йому передує експерна оцінка, яку цьогоріч здійснювало понад 200 експертів. Загалом, за її результатами, вчителі зараз мають можливість обирати з 72 назв підручників для 3 класів.

Зокрема, цьогоріч через діяльність апеляційних комісій старого формату майже 11 назв підручників, які отримали негативний експертний висновок, однаково були допущені до наступного етапу.

За словами Ганни Новосад, комплексно вирішити цю ситуацію можливо лише повністю перезавантаживши усі процеси та інституції, передавши експертизу підручників новоствореній установі  —  Українському інституту розвитку освіти (УІРО)

Також стало відомо, що восени інститут розпочне експертизу підручників для 4-х класів. Керівник УІРО  Вадим Карандій підкреслив:  “ Завдяки змінам до нормативних актів ми вже зможемо працювати за новими, більш видовженими процедурами. Окрім цього, зараз ми працюємо з фінськими експертами для того, щоб зробити конкретнішими наші критерії якості підручника, запровадити автоматизовану процедуру експертизи, яка дозволить мінімізувати людський фактор, а також повністю перезавантажити усі механізми, що працюють над експертизою. Це має відчутно вплинути на якість підручників для 4-го класу, які друкуватимуться у 2021 році. Ще більш комплексні новації ми можемо запропонувати для друку підручників 5-6-х класів, що будуть друкуватися у 2022 році ”.

Джерело: МОН