Новини
Всесвіт
За кордоном

Вчені знайшли найстаріший матеріал на Землі, – йому більше років, ніж Сонячній системі


Найстаріший матеріал на Землі був ідентифікований, і він передує самій Сонячній системі як мінімум на кілька сотень мільйонів років.

Згідно з новими дослідженнями, крихітні мікроскопічні зерна пилу були «викувані» в далекій зірці десь між 5 і 7 мільярдами років тому. Для порівняння, нашому Сонцю всього 4,6 мільярда років. На Землю ці «зерна» потрапили при падінні метеорита.

«Це одне з найбільш захоплюючих досліджень, над яким я працював», – розповів космохімік Філіп Хек з Музею природної історії і Чиказького університету виманюю eurekalert.org. «Це найстаріші тверді матеріали з коли-небудь знайдених, і вони розповідають нам про те, як в нашій галактиці утворилися зірки».

Варто зазначити, що така знахідка справжнє джерело інформації, адже насправді метеорити досить рідко містять зерна матеріалу, які передують Сонячній системі – вони називаються «пресолярними зернами» – вони рідкісні і їх важко ідентифікувати, тому що шматочки матеріалу дуже малі і знаходяться глибоко у камені.

Одним з метеоритів, який містить пресолярні зерна, є метеорит Мерчісон, великий космічний камінь вагою понад 100 кг, який вибухнув в небі над Мерчісон, Австралія, в вересні 1969 року розкидавши свої фрагменти всюди.

Музей придбав 52 кілограми метеорита Мерчісон і витратив чимало часу на його вивчення. Велика кількість мікроскопічних зерен мінералу, званого карбідом кремнію, всередині метеорита були ідентифіковані як міжзоряні – і, отже, пресолярні, але точний вік було важко визначити, тим паче в ті роки.

На сьогодні ж вчені мають все необхідне обладнання для того, щоб отримати потрібні дані. Предсолярні зерна карбіду кремнію були перевірені на наявність слідів конкретних елементів – гелію-3 і неону-21; вони показали вік зерен. Деякі були досить старими, понад 5,5 мільярдів років, але більшість з них були молодші, від 4,6 до 4,9 мільярдів років.

Ця велика кількість молодших зерен й відкрила історію галактики Чумацький шлях.

«Наша гіпотеза полягає в тому, що більшість цих зерен, вік яких становить від 4,9 до 4,6 млрд. років, утворилися в період посиленого зореутворення», – сказав Хек. – «До виникнення Сонячної системи був час, коли утворювалося більше зірок, ніж зазвичай».

Цей період зореутворення був близько 7 мільярдів років тому, згідно з висновками команди вчених. У міру того, як зірки досягали наступних стадій розвитку своєї еволюції, зерна могли б сконденсуватися в потоки і вилетіти в космос, а потім могли бути поглиненими і включеними в те, що в результаті стало метеоритом Мерчісона.

«Завдяки цим зернам у нас тепер є пряме свідчення періоду посиленого зореутворення в нашій галактиці 7 мільярдів років. Це один з ключових результатів нашого дослідження».

Просто неймовірно думати про все, через що ці крихітні шматочки речовини повинні були пройти, перш ніж приземлитися тут, на Землі.

Дослідження було опубліковане в PNAS.