Новини
Всесвіт
За кордоном

Вчені знайшли кратер від зіткнення Землі з одним з найбільших за всю історію метеоритом


Близько 800 000 років тому космічний камінь-монстр шириною 1,9 кілометра впав на Землею, покривши своїми уламками 10% поверхні планети.

Вчені знайшли це «древнє сміття» у вигляді скляних кульок, відомих як тектити, в Азії, Австралії та Антарктиді. Проте до сих пір дослідники так і не могли виявити місце, куди впав метеорит, безуспішно шукаючи його понад століття.

У новому дослідженні, опублікованому в журналі Proceedings Національної академії наук, вчені описують місце, куди, на їхню думку, впав цей масивний камінь: вулканічне поле в південно-східному Лаосі.

Команда вчених наводить переконливі докази того, що кратер схований під землею – що пояснює, чому дослідники не могли знайти його раніше.

Коли метеорит з неймовірною швидкістю падає на Землю, він розплавляє камені в точці удару і катапультує їх в небо. Ця порода потім охолоджуються в тектити. Досліджуючи, де розкидані тектити, вчені можуть простежити походження метеорита, який їх створив.

Зразок двох тектитів (Brocken Inaglory / Wikimedia / CC BY 3.0)

Тож саме тектити дали можливість вченим прийти до думки, що величезний метеорит впав на поверхню Землі 800 000 років тому між трьома континентами, де дослідники й знайшли скляні осколки. Найбільша щільність тектитів була виявлена в Індокитаї – півострові, який складається з Камбоджі, Лаосу і В'єтнаму – що робить його найбільш логічним місцем для пошуку кратера.

Але такий великий метеорит повинен був залишити воронку діаметром в півтора кілометра. Однак ударні кратери можуть бути поховані під тектонічними плитами або зникнути в результаті ерозії (хоча Індокитай є відносно стабільною частиною нашої планети). У пошуках кратера вчені спочатку оглянули три древніх кратера в Камбоджі, центральному Лаосі і південному Китаї. Але кожен кратер був на десятки мільйонів років старшим, ніж шукане місце падіння.

Потім, в районі південного Лаосу, в місцині під назвою Плато Болавен, дослідники виявили потоки лави, які відповідають віковій групі: їм було від 51 000 до 780 000 років.

Виверження на цьому плато площею 6000 квадратних кілометрів створили шар лави товщиною 300 метрів – вулканічне поле, досить велике, щоб приховати кратер від зіткнення з метеоритом.

Тож всі докази вказують на це місце в Лаосі.

На мапі вгорі видно, як далеко розлетілися тектити. На головному зображенні - вулканічне поле Болавен в Лаосі. (Sieh et al., PNAS, 2019)

Щоб зробити остаточні висновки, вчені порівняли хімічний склад каменів у вулканічному полі з хімічним складом тектитів. Вони збіглися. Потім вони виміряли гравітаційні поля навколо Плато Болавен. Крім того дослідники виявили підземну еліптичну зону товщиною 90 метрів, довжиною 18 кілометрів і шириною 13 кілометрів.

Оскільки кратери заповнені менш щільним матеріалом, ніж навколишні породи, вони мають більш слабке гравітаційне притягання. Гравітаційні сигнали в лаоському вулканічному полі вказували на наявність підземного кратера. Більш того, лаві на вершині потенційного ударного кратера було менше 800 000 років.

Останній доказ знаходився в 19 кілометрах від вершини вулканічного поля: ділянка пісковика, який був понівечений уламками.

І хоча всі докази вказують на вірність висновків вчених щодо місця падіння метеорита, їм ще необхідно буде заглибитися в лавове русло – ймовірно, на кілька сотень метрів вниз – щоб знайти остаточні неспростовні докази.

Джерело: Business Insider