Вчені знайшли кратер від зіткнення Землі з одним з найбільших за всю історію метеоритом
Близько 800 000 років тому космічний камінь-монстр шириною 1,9 кілометра впав на Землею, покривши своїми уламками 10% поверхні планети.
Вчені знайшли це «древнє сміття» у вигляді скляних кульок, відомих як тектити, в Азії, Австралії та Антарктиді. Проте до сих пір дослідники так і не могли виявити місце, куди впав метеорит, безуспішно шукаючи його понад століття.
У новому дослідженні, опублікованому в журналі Proceedings Національної академії наук, вчені описують місце, куди, на їхню думку, впав цей масивний камінь: вулканічне поле в південно-східному Лаосі.
Команда вчених наводить переконливі докази того, що кратер схований під землею – що пояснює, чому дослідники не могли знайти його раніше.
Коли метеорит з неймовірною швидкістю падає на Землю, він розплавляє камені в точці удару і катапультує їх в небо. Ця порода потім охолоджуються в тектити. Досліджуючи, де розкидані тектити, вчені можуть простежити походження метеорита, який їх створив.
Тож саме тектити дали можливість вченим прийти до думки, що величезний метеорит впав на поверхню Землі 800 000 років тому між трьома континентами, де дослідники й знайшли скляні осколки. Найбільша щільність тектитів була виявлена в Індокитаї – півострові, який складається з Камбоджі, Лаосу і В'єтнаму – що робить його найбільш логічним місцем для пошуку кратера.
Але такий великий метеорит повинен був залишити воронку діаметром в півтора кілометра. Однак ударні кратери можуть бути поховані під тектонічними плитами або зникнути в результаті ерозії (хоча Індокитай є відносно стабільною частиною нашої планети). У пошуках кратера вчені спочатку оглянули три древніх кратера в Камбоджі, центральному Лаосі і південному Китаї. Але кожен кратер був на десятки мільйонів років старшим, ніж шукане місце падіння.
Потім, в районі південного Лаосу, в місцині під назвою Плато Болавен, дослідники виявили потоки лави, які відповідають віковій групі: їм було від 51 000 до 780 000 років.
Виверження на цьому плато площею 6000 квадратних кілометрів створили шар лави товщиною 300 метрів – вулканічне поле, досить велике, щоб приховати кратер від зіткнення з метеоритом.
Тож всі докази вказують на це місце в Лаосі.
Щоб зробити остаточні висновки, вчені порівняли хімічний склад каменів у вулканічному полі з хімічним складом тектитів. Вони збіглися. Потім вони виміряли гравітаційні поля навколо Плато Болавен. Крім того дослідники виявили підземну еліптичну зону товщиною 90 метрів, довжиною 18 кілометрів і шириною 13 кілометрів.
Оскільки кратери заповнені менш щільним матеріалом, ніж навколишні породи, вони мають більш слабке гравітаційне притягання. Гравітаційні сигнали в лаоському вулканічному полі вказували на наявність підземного кратера. Більш того, лаві на вершині потенційного ударного кратера було менше 800 000 років.
Останній доказ знаходився в 19 кілометрах від вершини вулканічного поля: ділянка пісковика, який був понівечений уламками.
І хоча всі докази вказують на вірність висновків вчених щодо місця падіння метеорита, їм ще необхідно буде заглибитися в лавове русло – ймовірно, на кілька сотень метрів вниз – щоб знайти остаточні неспростовні докази.
Джерело: Business Insider