Новини
Всесвіт

Вчені знайшли кандидата на звання найменшої карликової планети Сонячної системи


Телескоп Європейського космічного агентства показав, що астероїд Гігея підходить під всі критерії карликової планети.

Нагадаємо, минулого тижня ІА «Погляд» писав про те, що астрономи дійшли висновку, що астероїд Гігея (Hygiea) може бути класифікований як карликова планета, проте для кінцевого висновку їм не вистачало підтвердження четвертої вимоги для карликових планет.

Використовуючи інструмент ESO SPHERE на Дуже Великому Телескопі (VLT), астрономи Європейського космічного агентства (ESA) детально вивчили астероїд Гігея – четвертий за величиною об'єкт в поясі астероїдів після Церери, Вести і Паллади. І дійшли висновку, що, перебуваючи в основному поясі астероїдів, Гігея задовольняє три з чотирьох вимог для карликових планет. Вона обертається навколо Сонця, не є супутником і не очистила околиці своєї орбіти від інших об'єктів. Для того, щоб її визнали карликовою планетою, об'єкт також повинен мати таку масу, щоб його власна гравітація змінила його форму на кулясту.

Не маючи точних знань про цей параметр, фахівці припускали, що астероїд має неправильну форму. Розглянувши його у високій роздільній здатності, астрономи отримали дані про його поверхню і все ж змогли визначити форму і розміри.

Гігея виявилася сферичним об'єктом, чий діаметр трохи перевищує 430 кілометрів. Це значно менше, ніж у Церери (950 кілометрів), яка раніше вважалася найменшою карликовою планетою у Сонячній системі. А найвідоміший об'єкт в цьому ряду – Плутон (діаметр близько 2400 км).

Нагадаємо, на думку глави NASA Джима Брайденстайна, Плутон залишається справжньою планетою.

Значення параметра сферичності Гігеї (ψHygiea = 0,9975) майже збігається зі значенням, отриманими для Церери (ψCeres = 0.9988). Підтвердивши четвертий параметр для карликових планет, астероїд може бути віднесений до них.

На орбіті Гігеї обертається ще близько 7 000 тіл схожого складу. Вважається, що «рій» сформувався приблизно 2 мільярди років тому, коли невідомий катаклізм викинув уламки породи на міжпланетну орбіту. Після цього на поверхні Гігеї повинні були залишитися сліди – такі, як на астероїді Веста, але їх немає.

За допомогою моделювання вчені прийшли до висновку, що сферична форма і гладка поверхня Гігеї є результатом потужного зіткнення з небесним тілом діаметром від 75 до 150 кілометрів. В результаті «батьківський об'єкт» зруйнувався, а потім розплавлені уламки сформували Гігею і сусідні астероїди. Якщо теорія вірна, то це єдине подібне зіткнення в Сонячній системі.