Вчені знайшли бінарну зірку, яка діє не за правилами
Космічний об'єкт під назвою Терзан 5CX1 заставляє вчених з усього світу поламати голову.
У 2003 році Терзан 5CX1 мав вигляд як подвійна система, проте вже з 2009 по 2014 роки одна зірка потьмяніла і стала нагадувати мілісекундний пульсар.
Потім, в 2016 році, профіль об'єкта повернувся до рентгенівського подвійному променю з низькою масою.
Так що ж це значить?
Терзан 5CX1 знаходиться на відстані близько 19 000 світлових років в скупченні зірок під назвою Терзан 5 в сузір'ї Стрільця. Вперше він був виявлений рентгенівською обсерваторією Чандра в 2003 році, коли об'єкт яскраво спалахував в рентгенівських променях.
Вважається, що це дивне перемикання пов'язано з віком зірок. Коли пульсари старіють, вони втрачають момент імпульсу; в кінці кінців, це «мертві» зірки, які більше не зливаються з ядрами, тому вони поступово втрачають тепло і сповільнюються.
Але коли вони знаходяться в подвійній системі, вони можуть час від часу відкидати матерію зі своєї зірки-компаньйона. Це знову нагріває пульсар, відновлюючи його кутовий момент – даючи обертанню поштовх назад на більш високу передачу.
І вивчення іншої системи в Терзан 5 може пролити світло на цей процес. IGR J17480-2446 – це рентгенівський подвійний пучок з малою масою, охолодження якого спостерігалося після спалаху акреції в 2010 році. Цікаво, що кора зірки все ще остигала через 5,5 року після спалаху – набагато повільніше, ніж інші нейтронні зірки.
Причиною цього може бути надзвичайно сильне магнітне поле; або, можливо, цей об'єкт молодше, ніж інші пульсари.
Дослідження буде опубліковано в Щомісячних повідомленнях Королівського астрономічного товариства і є на сайті arXiv.