Новини
Всесвіт
За кордоном

Вчені вважають, що на Марсі глибоко під поверхнею знаходяться два древніх резервуари води


Вчені виявили, що під марсіанської поверхнею збереглися як мінімум два окремих резервуари древньої води з різними хімічними сигнатурами.

Це відкриття доводить, що, на відміну від Землі, у Марса, ймовірно, не було жодного великого глобального океану підземної магми, яка охоплює всю планету. Дослідження було опубліковано в журналі Nature Geoscience.

«Чимало людей намагаються з'ясувати історію води на Марсі», – пояснює планетолог Джессіка Барнс з Університету Арізони. – «Звідки взялася вода? Як довго вона перебувала в корі (поверхні) Марса? Звідки взялася внутрішня вода Марса? Що вода може розповісти нам про те, як утворився і розвинувся Марс? Докази були знайдені в скелях Марса. Ми не можемо перенестися на Марс і забрати їх. Насправді, на сьогоднішній день ми навіть не провели автоматизовану місію по поверненню зразків з Марса. Але іноді Марс сам приходить до нас».

Метеорити, відірвані від марсіанської кори, час від часу падають на Землю. Тут, в лабораторіях Землі, використовуючи найсучасніші методи, дослідники ретельно вивчили два таких метеорита – Аллан Хіллс 84001, виявлений в Антарктиді 1984 році, і Північно-Західна Африка 7034, виявлений в пустелі Сахара в 2011 році.

Команда дослідила ізотопи водню з марсіанських метеоритів. Ізотопи – це варіанти елемента з різною кількістю нейтронів, дейтерій – також відомий як важкий водень – має один протон і один нейтрон. Протій, або легкий водень, має один протон і не має нейтронів.

Оскільки водень є одним з компонентів води, співвідношення цих двох ізотопів, замкнених в породі, може допомогти нам зрозуміти історію води, в якій вони перебували, щоб вивчити хімічні процеси, яким вона піддавалася, і її походження.

Зазначимо, що Барнс та її команда не перші, хто вивчає ізотопи водню в марсіанських метеоритах, щоб спробувати дізнатися про воду на Червоній планеті. Але вони вирішили ближче поглянути на метеорити, які виникли в марсіанській корі.

Коли вчені провели ізотопний аналіз метеоритів, вони виявили, що обидва зразки мали однакові ізотопні відносини, а також що це співвідношення було схожим на молодші породи, проаналізоване марсоходом Curiosity прямо на Марсі.

Це вказує на те, що хімічний склад цієї води був незмінним протягом приблизно 3,9 мільярдів років – абсолютно несподіваний результат, з огляду на попередні дослідження.

Але коли команда порівняла свої результати з попередніми дослідженнями ізотопів водню в метеоритах з марсіанської мантії – вони виявили щось дійсно дивовижне. Мантійні метеорити вписуються в дві окремі групи магматичних порід, які називаються шерготтіт.

Ці дві різні хімічні підписи вказують на два різних, не змішаних резервуари води в марсіанській мантії. Що може означати, глобальний океан рідкої магми під мантією не гомогенізував шар вище.

Нагадаємо, стало відомо, що марсіанський вертоліт НАСА проходить останні випробування. Наступна місія НАСА на Марс привезе те, що має стати першим літаючим апаратом, який здійметься над поверхнею іншої планети.