Новини
Екологія

Вчені створили «сонячні панелі», що виробляють енергію в темряві


Новий термоелектричний генератор виробляє електрику в кількості, достатній для горіння світлодіодної лампи, навіть у найтемнішу ніч.

Секрет полягає у використанні явища, званого радіаційним охолодженням, яке спостерігається, коли поверхня, розташована на землі, випромінює тепло в атмосферу. В результаті цього процесу поверхня може стати холоднішою, ніж навколишнє повітря, для прикладу, саме через цей процес на траві формується паморозь навіть при позитивних температурах навколишнього середовища.

У своїй роботі команда дослідників на чолі з Аасватом Раманом з Каліфорнійського університету в Лос-Анджелесі, США, описує конструкцію створеного нею пристрою і результати випробувань прототипу, змонтованого на даху одного з будинків в Каліфорнії на висоті близько одного метра над землею в грудні минулого року. Пристрій був розміщений в полістирольному корпусі, покритому алюмінійованим майларом (мінімізує теплове випромінювання) і захищеному від вітру. Усередині цих захисних оболонок дослідники помістили пристрій, який забирав тепло з атмосфери і перєвипромінював його за допомогою зачерненого випромінювача.

Дослідники змогли згенерувати напругу, достатню для живлення світлодіода, за допомогою блоку підвищення напруги і встановили, що пристрій здатний виробляти протягом понад 6 годин до 25 міліватт електричної потужності на один квадратний метр площі панелей. Це значення набагато нижче, в порівнянні з потужністю, що виробляється звичайними сонячними панелями, проте безсумнівна перевага нового пристрою полягає в тому, що воно може працювати майже при повній відсутності сонячного світла, відзначають автори винаходу.

Робота дослідників була опублікована в журналі Joule.