Новини
Екологія
Новини світу
За кордоном

Вчені: шосте масове вимирання на планеті відбувається прямо зараз


Одне вимирання породжує інше. До такого невтішного висновку прийшли дослідники з Стенфордського університету та Інституту екології Національного автономного університету Мексики.

pollution concept photo

Про це повідомили у виданні Science Alert.

Для дослідження вчені використовували дані з Червоного списку Міжнародного союзу охорони природи (МСОП) і Birdlife International для вивчення популяцій хребетних, які знаходяться на межі вимирання, втративши більшу частину свого історичного ареалу та зберігши менше 1000 живих особин по всьому світу.

За даними дослідників, цьому опису відповідає 1,7% всіх наземних хребетних або 515 видів. При цьому, близько половини з них мають в популяції менше 250 особин. Ще 388 видів відчувають себе трохи краще, зберігши від 1000 до 5000 особин в популяції. Однак 326 з них живуть в тих самих регіонах, що і згадані вище 515 видів. А це говорить про те, що їм загрожує така сама доля через дестабілізацію екосистем, руйнування харчових ланцюжків, збезлісення, забруднення та інші чинники людського впливу.

Вчені пояснюють, що тісна екологічна взаємодія видів, що знаходяться на межі зникнення, призводить до спільного вимирання. Тобто одне зникнення породжує інше.

Такі «каскади зникнень», викликані втратою деяких ключових видів в екосистемах, є широко відомим явищем в екології і чинять сильний тиск на популяції тварин. Тому, за словами авторів дослідження, масове вимирання тільки набирає обертів.

Так, для прикладу, якщо за попереднє XX століття вимерло 543 виду наземних хребетних, то за найближчі 20 років вимре близько 540 видів. Це означає, що темпи вимирання вже в 117 разів вищі фонової швидкості і вищі, ніж попередні оцінки дослідників п'ятирічної давності.

Але вчені наголошують, що ще не пізно вжити заходів, щоб послабити тиск людини на біосферу. Це можна зробити, ввівши заборони на торгівлю дикими видами, уповільнивши вирубки лісів і визнавши всі популяції тварин, які налічують менш ніж 5000 особин і перебувають під загрозою зникнення.

«Коли людство винищує популяції і види інших істот, воно рубає сук, на якому сидить, руйнуючи робочі частини нашої власної системи життєзабезпечення. Збереження видів, які перебувають під загрозою зникнення, має бути доведено до надзвичайних ситуацій на національному і глобальному рівнях для урядів та установ, так само як і зміна клімату, з яким воно пов'язане», – каже Пол Ерліх, співавтор дослідження.

Як повідомляв «Погляд» раніше, зміна клімату може призвести до вимирання морських черепах. А не так давно навіть горобці, сороки і косуля опинилися у списку тварин, яким загрожує вимирання.