Новини
Здоров'я
Новини світу

Вчені радять людству готуватися до наступного глобального вірусного спалаху вже зараз


Не дивлячись на те, що міжнародна реакція на COVID-19 була відносно сильною, її по праву можна вважати занадто пізньої, коли епідемія вже почалася. Цю помилку не можна повторювати, вважають вчені.

Дослідники в області глобального охорони здоров'я, вважають, що з огляду на величезні витрати, пов'язані з епідеміями, життєво важливо, щоб ми почали роботу щодо запобігання наступного спалаху, навіть коли світ бореться з COVID-19.

Нагадаємо, нещодавно було опубліковано дослідження, у якому було розглянуто 44 672 випадки захворювання на коронавірус.

Про це в своїй статті в The Conversation написали Девід Е. Блум, професор економіки і демографії, Гарвард Т.Х. Школа громадської охорони здоров'я Чана та Даніель Кадаретт, науковий співробітник, Гарвард Т.Х. Школа громадської охорони здоров'я ім. Чана.

На думку вчених в поточній ситуації з корона вірусом примітна її передбачуваність. Для більшості не стало новиною, що спалах виникне в результаті контакту між людьми і тваринами – і що кажани могли бути переносниками. Було передбачено, що його епіцентр знаходитиметься в густонаселеному міському районі і швидко поширюватися через міжнародні повітряні перевезення.

І було навіть передбачувано, що невідомий патоген викликатиме епідемію з такою самою імовірністю, як і відомий.

Як і у випадку з SARS і вірусом Зика, патоген, відповідальний за нинішню епідемію, не був ні на чому радарі, поки не почав сіяти хаос в Китаї і за його межами.

Передбачуваність поточної ситуації відображає неминучість спалахів і епідемій.

«Можливо, ми не зможемо з упевненістю сказати, де і коли вони відбудуться – або яким буде збудник хвороби – але ми знаємо, що вони виникнуть. Є також багато причин вважати, що їх частота збільшиться», – вважають вчені.

Незважаючи на уповільнення зростання світового населення, воно продовжує стрімко зростати в найбільш економічно і політично нестабільних регіонах світу. Зростаюча урбанізація веде до поширення великих, щільних населених пунктів, які діють як гігантські чашки Петрі для інфекційних захворювань. А старіння населення збільшує частку людей, більш сприйнятливих до інфекцій і хвороб.

Географічний діапазон деяких патогенних мікроорганізмів і таких важливих переносників хвороб, як комарі, розширюється через зміни клімату. І люди продовжують зазіхати на середовище проживання тварин, збільшуючи ймовірність поширення чужорідних видів.

Натомість міжнародні поїздки продовжують ставати все більш поширеним явищем, а глобалізація гарантує, що економічні наслідки спалаху в будь-якому місці матимуть місце у віддалених куточках планети.

З огляду на всі витрати епідемій – і все чинники, що сприяють їх повторного виникнення – стабільні і масштабні інвестиції в організації та заходи, присвячені забезпеченню готовності до спалахів, запобігання, пом'якшення наслідків і реагування, можуть принести величезні «дивіденди».

Коаліція за інновації в галузі забезпечення готовності до епідеміям, альянс, який фінансує і координує розробку нових вакцин, безумовно, заслуговує значного фінансування, як і розробка платформ для вакцин в цілому.

Крім того, необхідно збільшити фінансування нових протимікробних препаратів і поліпшити діагностику. Посилення епіднагляду за патогенами як у людей, так і у тварин є ще однією нагальною завданням

«Можливо, чого не вистачає більше, ніж фінансування, це достатній рівень координації між багатьма учасниками в розгалуженої мережі міжнародних організацій, відповідальних за контроль та реагування на спалахи інфекційних захворювань», – зазначають дослідники. – «Суть в тому, що необхідні додаткові і стійкі ресурси для запобігання або, принаймні, пом'якшення наступного спалаху і її впливу – будь то викликано іншим коронавірусів, геморагічної лихоманки, такий як Ебола, пандемічний грип або ще не виявленим патогеном. Ухвалення цих заходів може бути дорогим, але дорожче обійдеться наступний спалах».