Вартість продуктів харчування, електрики, газу та пального: підсумки та плани уряду
Збитків українській економіці значною мірою завдала епідемія COVID-19, однак взнаки давалися й фінансова криза та численні внутрішні проблеми.
Про це повідомив прем'єр Денис Шмигаль на прес-конференції.
Енергетика в Україні
Зима стала справжнім випробуванням для української енергетики. За словами Дениса Шмигаля, енергоринок наразі є збалансованим, “але потребує коректив – через свою “молодість” – та пошуку компромісів”.
Після 1 квітня, по завершенні опалювального сезону, тариф на електроенергію для населення залишиться на рівні 1,68 грн за кіловат.
Першочерговим завданням в електроенергетиці залишається синхронізація з 2023 року Об’єднаної енергосистеми України з європейською енергомережею, що дозволить остаточно позбутися енергозалежності й розширить можливості для оперативного, короткострокового та середньострокового балансування. Зокрема, попри сформовану упродовж минулого року багатомільярдну заборгованість, меморандум із власниками джерел альтернативної енергії, за словами глави уряду, безумовно, виконуватимуть.
Також існує можливість випуску “зелених облігацій” – як механізм розв’язання боргової проблеми. Отримані кошти підуть на розрахунки з виробниками електроенергії, що заспокоїть ринок і разом з іншими заходами стабілізує його, убезпечить вітчизняну енергосистему від дисбалансів. Активізувати роботу у цьому напрямку, за словами очільника уряду, допоможе призначення повноцінного міністра енергетики.
“Наш підхід зрозумілий: конкурентна і справедлива ринкова ціна й монетизовані субсидії – допомога й підтримка від держави тим, хто цього потребує”, –
Денис Шмигаль
Газова сфера
Перекоси, що виникають через надмірну монополізацію газового сегмента, викликали потребу в ухваленні тимчасових рішень про обмеження газових тарифів у піковий для споживання період. Наразі міжнародні партнери чекають якомога швидкого скасування обмежень граничної газової ціни.
Подальше завдання – збалансувати ринок виключно шляхом використання природних механізмів. Газопостачальники мають найближчими тижнями оприлюднити свої річні тарифні плани. Нагадаємо, "Погляд" повідомляв, що за планами держрегулятора, річна вартість на газ для населення діятиме з 1 травня 2021 року по 30 квітня 2022 року.
Запропонований споживачам річний продукт дозволить згладжувати ймовірні цінові коливання. Хоча можливість для споживачів користуватися місячним тарифом збережеться, однак, як зазначив Денис Шмигаль, це може стати лотереєю, адже за результатами одного місяця можна виграти, а потім – програти.
Планується скасування обмежень ціни на газ (6,99 грн за кубометр).
Вартость пального
Прем'єр підтвердив значне зростання цін на пальне. Так, "Погляд" раніше писав, що думки з приводу цін на паливо у експертів розділилися. Одні стверджують, що зростання вартості припинеться, а інші - що ціни можуть підвищитись на 1,5 грн/л.
“Ціни справді зросли. Визначаємо причини. Якщо ідеться про якісь картельні змови, зловживання на ринку, всі контрольні органи отримали протокольні доручення від уряду перевірити це і належним чином відреагувати. Ми перебуваємо в абсолютно відвертому діалозі з основними мережами. Є сподівання, що незабаром ситуацію буде врегульовано. Є побажання від мереж стосовно кроків уряду для наведення порядку, легалізації ринку пального в Україні, легалізації гуртових постачань, імпорту тощо. Впевнений, що надалі ринок буде справедливим і стабільним”, -
Денис Шмигаль
Ціни на продукти харчування
Уряд не буде встановлювати обмеження на ціни на продукти харчування або націнку, а лише непрямими способами їх балансувати.
"Стосовно цін на продукти. Ми живем у ринковій економіці чи в плановій? Уряд має регулювати ціни на продукти чи ринок має регулювати попит-пропозицію? Якщо ми йдемо в Європу, що записано в нашій Конституції, в Європі регулювання цін урядами відсутнє", -
Денис Шмигаль
Уряд має непрямі інструменти, що дає можливість вести діалог на рівні Мінекономіки з мережами, виробниками, постачальниками, а також стимулювати виробництво та збільшувати пропозицію. Зокрема, програма 5-7-9 може бути спрямована на окремих виробників.
"Ми детально аналізуємо ціни. Дійсно, на окремі продукти зростання цін присутнє. Є природне зростання цін на яйця, тому що виробники зменшили виробництво. Зараз ми провели розмови з ключовими групами виробників для того, щоб вони виробництво відновили і трохи збільшили пропозицію, особливо до пасхальних свят. Попит буде зростати, відповідно, ці речі також непрямими методами збалансовуються. Щодо зростання цін на інші продукти - тут можуть бути регулювання шляхом запровадження експортних квот, мит - це стосується зернових, гречки і окремих груп продуктів", -
Денис Шмигаль
Однак прем'єр зазначив, що критичного, шокового зростання цін наразі не відзначається. Якщо порівняти рік до року і місяць до місяця, в окремих групах є об'єктивні причини, які вже знають, як регулювати. Наприклад, відновлення постачання яєць потребує 2-3 тижнів. Ціни планують непрямими способами збалансовувати.
Втручатися в ринок, встановлювати обмеження на ціни на продукти харчування або на націнки уряд сьогодні не планує.
Крім цього, "Погляд" повідомляв, що з січня прискорилось зростання цін.
Щоб бути першими у курсі найсвіжіших новин Київщини, України та світу – переходьте і підписуйтесь на наш Telegram-канал «Погляд Київщина – Інформаційна Агенція». Читайте нас у Facebook «Погляд Київщина» і дивіться на YouTube.