Валерій Хмельницький: Проблема освіти українських дітей за кордоном
"У вересні українські діти мають піти до школи в ЄС або повернутися до України" - Єврокомісар Ілва Йоганссон, в інтерв'ю Європейській Правді.
Поки російські війська вже вкотре накривають снарядами Запорізьку АЕС, створюючи для нас ризики на покоління вперед, в Європі запускається нова, не настільки очевидна бомба сповільненої дії для українського майбутнього.
Українські сім'ї в ЄС ставлять перед вибором - повертатися прямо зараз в Україну, або віддавати своїх дітей в місцеві школи без права впливати на їх освітню програму. Я в жодному разі не знецінюю допомогу наших союзників і розумію їх позицію, але є питання, які я не можу не поставити:
- Чи існують в програмах місцевих шкіл курси, чи заняття, які дозволяють дітям помислити і подискутувати про свою національну ідентичність?
- Чи будуть ці діти після європейських шкіл бачити себе в українському контексті?
- Чи вважатимуть вони себе українськими громадянами?
- Чи будуть ці діти готові, подорослішав, інвестувати свою увагу та ресурси в Україну, наше суспільство та наше майбутнє?
Звідси в мене з'являються наступні питання:
- Чи існує в нашої держави національна стратегія з повернення наших громадян та їх дітей до України?
- Чи працює МЗС, посольства та Міністерство освіти над цією проблемою?
- Чи існують освітні програми, створені спеціально для дітей за кордоном, спрямовані на збереження культурних та політичних зв'язків з Україною?
Зараз ми в Майбутні особливо пильно спостерігаємо за цією ситуацією.
Нам дуже сильно болить, що діти, для яких тема українства актуалізувалася вперше в житті, не матимуть поруч достатньо освічених дорослих, з якими можна обговорити свій свіжий досвід та разом пошукати відповіді на найважливіші для них питання: "Хто я?", "Чим я вирізняюся з-поміж інших?", "Звідки я переїхав і чому так сталося?", "Як мені жити в іншій культурі та зберегти свою ідентичність?". Всі ці пошуки не можуть відбуватися поза українським контекстом.
З лютого ми створюємо та проводимо відкриті онлайн-заняття для усіх наших підлітків в Україні й за кордоном, робимо ставку на роботу з українською ідентичністю.
Ми свідомо цілимо у "другу хвилю міграції", яка обов'язково відбудеться після завершення війни, коли сьогоднішні підлітки подорослішають та самі вирішуватимуть, де їм будувати своє майбутнє.
Ми хочемо вже зараз створювати для них усі умови, щоб в потрібний момент Україна з'явилися в їх полі зору, як один з варіантів майбутнього.
Ми в Майбутні вже маємо потрібну для цього освітню програму, теми, викладачів, готові ділитися та партнеритися. Скажіть мені, куди написати і до кого звернутися. Ось наші напрацювання по освітній програмі.
Щоб першими дізнаватися про останні події Київщини, України та світу – переходьте і підписуйтесь на наш Telegram-канал Погляд Київщина – Інформаційна Агенція. Також читайте нас у Facebook Погляд Київщина і дивіться на YouTube.