Валентина Хархун: Музейна виставка в Естонії про способи виживання в радянський час "звичайних" людей
Ми приїхали в Сааремаа опівночі, після повної пригод подорожі на паромі в дощову й вітряну погоду. От думаю, зараз відпочину, завтра помилуємося краєвидами. У пошуках туристичних місць, відкриваю туристичний журнал на сторінці, яка рекламує музей про радянське минуле та … ігрову кімнату на радянську тематику.
Так, ці музеї мене переслідують.
І замість милуватися краєвидами, наступного дня ми, звичайно, їдемо в цей музей. Зізнаюся, я трохи з упередженнями, але зрештою це виявився один із найцікавіших музеїв, які мені доводилося побачити, а бачила я їх багато.
Найцікавіша історія створення цього музею, або радше виставки, як твердить його засновниця.
Вона успішна бізнесменка, яка шукала відповідну будівлю для зберігання продуктів. Їй трапилося напіврозвалене приміщення в колишньому селі (сільрада або невелике виробництво).
Вона його викупила і почала ремонт, аж раптом почали сходитися місцеві, які памʼятають радянські часи і хотіли подивитися на приміщення. Так зародилася ідея про "збереження" радянської історії цього будинку, яка завершилася величезною і достатньо професійно зробленою виставкою про радянське повсякдення.
У мене було упередження, бо часто такі виставки гламуризують радянське минуле. На мій великий подив, ця виставка, не фокусуючись на репресіях і геноцидах, говорить про способи виживання в радянський час "звичайних" радянських людей.
Вона дає чітке уявлення, що таке радянське дитинство, що означало бути радянською жінкою, що таке черги й чому банан був екзотикою, що означало "діставати" продукти, як виглядали радянські помешкання тощо.
Загалом виставка дуже пізнавальна, це така грунтовна антропологія радянського життям з чіткою настановою на те, що ми мусимо знати, як це було і мусимо убезпечитися від того, щоб воно ніколи не повторилося.
На цій сторінці представлені насамперед думки автора, які можуть не збігатися з позицією медіа "Погляд".
Ми публікуємо авторські матеріали передусім заради дискусії щодо важливих питань, бо віримо в силу громадянського суспільства і публічного діалогу.
Якщо вам є чим поділитися, чекаємо на ваші дописи. Пишіть!
Щоб першими дізнаватися про останні події Київщини, України та світу – переходьте і підписуйтесь на наш Telegram-канал Погляд Київщина – Інформаційна Агенція. Також читайте нас у Facebook Погляд Київщина і дивіться на YouTube.