Новини
Україна
Автоновини

В Україні знижуються ціни на бензин: експерти стверджують, що недостатньо


За два останні місяці середня ціна на бензин та дизельне паливо в Україні знизилась на 20%, натомість поставки пального збільшились. Проте деякі експерти стверджують, що ціна на пальне в Україні все одно завищена.

Про це повідомляє «Главком».

Для порівняння, за даними консалтингової групи «А-95», 9 березня середня вартість основних моторних бензинів на вітчизняних АЗС становила:

  • А-92 - 24,84 грн за літр,
  • А-95 - 25,85 грн за літр,
  • Дизельне паливо - 24,79 грн за літр.

За даними ж на 14 травня вартість пального була наступною:

  • А-92 - 19,90 грн за літр,
  • А-95 - 20,88 грн за літр,
  • Дизельне паливо - 20,18 грн за літр.

Графік зміни вартості бензину А-92 з червня 2019 року:

Графік зміни вартості бензину А-95 з червня 2019 року:

Графік зміни вартості дизельного палива з червня 2019 року:

При цьому поставки бензину і дизельного палива в квітні 2020 року зросли на 7% у порівнянні з 2019 роком, незважаючи на скорочення споживання, яке викликав карантин.

«Збільшився не тільки імпорт, але і виробництво палива усередині країни, на наших НПЗ. Дизпаливо – зростання 15% в порівнянні з квітнем минулого року, бензин - взагалі 60%», – повідомив директор консалтингової групи «А-95» Сергій Куюн.

Експерт пояснив це результатом низьких цін на світлі нафтопродукти, через що вітчизняні компанії-власники АЗС вирішили про всяк випадок зробити собі запаси палива.

Як формується ціна на бензин?

Ціни на паливо у першу чергу залежать від вартості нафти. В Україні з одного бареля (158 літрів) «чорного золота» виходить більше 60 літрів нафтопродуктів, так що частка нафти в собівартості бензину може сягати  30%. Друга важлива складова –  курс долара. Зростання його на 1 гривню автоматично додає приблизно 80 копійок до вартості літра палива на АЗС. Також у вартість палива входять податки (зокрема акциз і ПДВ), витрати підприємства (зарплата, оплата комунальні послуги і так далі), закладений прибуток.

Проте в минулому році 40% нафтопродуктів було завезено в Україну з Росії, 37% - з Білорусі. Таким чином, на вартість левової частки палива, що продається на українських АЗС, впливає не стільки ціна нафти на світовому ринку, а те, за якою ціною бензин і дизпаливо продають Україні російські та білоруські трейдери.

Як вважає експерт з транспорту громадської організації «Євро-патруль» В'ячеслав Коновалов, нинішні ціни на більшості українських АЗС все одно завищені: «Середня вартість бензину повинна бути 17-18 гривень за літр, деякі трейдери говорять, що за нинішньої собівартості рентабельно продавати і по 13 гривень».

Втім, власники АЗС ціни знижувати ще більше не хочуть, мотивуючи все тим, що через карантин вони змушені додатково витрачатися на підвезення персоналу, заходи щодо захисту клієнтів і персоналу, дезінфекцію. Сергій Куюн повідомив, що націнки через всі цi антикарантинні заходи складають 2 грн на літр палива.

Нагадаємо, в Україні підвищилась вартість скрапленого газу на АЗС, про що повідомляв раніше «Погляд».

Ілюстрації - consulting.a95.ua.