В Україні розробили держстандарти планування велодоріжок та велоінфраструктури
В українських містах постійно зростає увага до велотранспорту, але лише в останні роки почав з’являтись досвід проектування велосипедної інфраструктури. При цьому без єдиних вело-ДСТУ кожне місто проектує її по-різному.
Сьогодні в Україні бракує державних стандартів про те, як проектувати якісну, уніфіковану для усіх міст та безпечну велоінфрастурктуру. Водночас інженери-проектувальники доріг і представники органів місцевого самоврядування потребують інструмент для прийняття рішень.
Чи є основа для ДСТУ? У 2013-2014 роках Німецьке товариство міжнародного співробітництва (GIZ) у співпраці з Асоціацією велосипедистів Києва виконало переклад Рекомендацій з організації руху велосипедного транспорту (ERA). Рекомендації розробило Науково-дослідницьке товариство доріг і транспорту Німеччини. Їх активно застосовують для проектування велосипедної інфраструктури на території Німеччини. На основі цього документу та інших міжнародних стандартів Асоціація велосипедистів Києва розробила технічне_завдання для розробки сучасних українських стандартів у сфері велосипедної інфраструктури.Тож наприкінці 2018 року в Україні вперше розробили державні стандарти “Планування та проектування велосипедної інфраструктури”.
ВелоДСТУ напрацювали в Державному дорожньому науково-дослідному інституті на замовлення Асоціації велосипедистів Києва за підтримки ULEAD з Європою.
Стандарти містять загальні положення про планування велодоріжок та велоінфраструктури, розділи про її проектування на вулицях, дорогах і перехрестях населених пунктів, а також поза ними. Також велоДСТУ містять вимоги до конструкції та експлуатації велосипедної інфраструктури і парковок.
Проект велосипедних ДСТУ має затвердити національний орган стандартизації — державне підприємство “Український науково-дослідний і навчальний центр проблем стандартизації, сертифікації та якості”.
ВелоДСТУ мають на меті:
- закласти єдину методологічну основу для планування і проектування велосипедної інфраструктури. Це дасть змогу поліпшити безпеку.
- сприяти розвантаженню доріг та вулиць, підвищенню безпеки дорожнього руху та зниженню негативного впливу автомобільного транспорту на довкілля (особливо у міських умовах).
- заповнити законодавчу білу пляму і допомогти втілювати в життя розроблені плани веломереж у різних містах України.
- формалізація підходів до планування велосипедної інфраструктури
- деталізація наведених в ДБН параметрів проектування велосипедної інфраструктури
- підвищення безпеки велосипедистів шляхом влаштування велоінфраструктури.
- як організувати проїзд велосипедом перехрестя, що вибрати в кожному конкретному випадку – велодоріжку, велосмугу тощо
- які вимоги до велосипедної мережі та формами руху велосипедистів
- є розділи про велосипедну навігацію, організацію паркування велосипедів
Довідка:
Стандарти розробили в межах проекту “Зелене світло для велоруху в громадах / Green Light for Cycling in Hromadas”.
Проект реалізує Асоціація велосипедистів Києва за підтримки Програми для України з розширення прав і можливостей на місцевому рівні, підзвітності та розвитку ULEAD з Європою / ULEAD with Europe за спільного фінансування Європейським Союзом та його країнами-членами Данією, Естонією, Німеччиною, Польщею і Швецією.
Усі ДСТУ в Україні мають рекомендаційний характер. У випадку з велосипедними держстандартами це добре, бо їх варіативне застосування дасть змогу побачити, які інженерні рішення найкраще працюють в українських містах.
Нагадаємо, 1 вересня 2018 року набули чинності нові державні будівельні норми (ДБН) «Вулиці та дороги населених пунктів», які містять норми щодо будівництва велоінфраструктури.