#Розслідування #сесія #Розслідування #ірпінь #Карплюк #Розслідування #Діти #екологія #ірпінь #Освіта #сесія #ірпінь #історія #Карплюк #сесія #екологія #ірпінь #історія #Освіта #ирпень
Новини
Україна
Головні новини

В Україні розробили держстандарти планування велодоріжок та велоінфраструктури

09.01.2019 Зіневич Наталія 00000

В українських містах постійно зростає увага до велотранспорту, але лише в останні роки почав з’являтись досвід проектування велосипедної інфраструктури. При цьому без єдиних вело-ДСТУ кожне місто проектує її по-різному.

Сьогодні в Україні бракує державних стандартів про те, як проектувати якісну, уніфіковану для усіх міст та безпечну велоінфрастурктуру. Водночас інженери-проектувальники доріг і представники органів місцевого самоврядування потребують інструмент для прийняття рішень.

Чи є основа для ДСТУ? У 2013-2014 роках Німецьке товариство міжнародного співробітництва (GIZ) у співпраці з Асоціацією велосипедистів Києва виконало переклад Рекомендацій з організації руху велосипедного транспорту (ERA). Рекомендації розробило Науково-дослідницьке товариство доріг і транспорту Німеччини. Їх активно застосовують для проектування велосипедної інфраструктури на території Німеччини. На основі цього документу та інших міжнародних стандартів Асоціація велосипедистів Києва розробила технічне_завдання для розробки сучасних українських стандартів у сфері велосипедної інфраструктури.

Тож наприкінці 2018 року в Україні вперше розробили державні стандарти “Планування та проектування велосипедної інфраструктури”.

ВелоДСТУ напрацювали в Державному дорожньому науково-дослідному інституті на замовлення Асоціації велосипедистів Києва за підтримки ULEAD з Європою.

Стандарти містять загальні положення про планування велодоріжок та велоінфраструктури, розділи про її проектування на вулицях, дорогах і перехрестях населених пунктів, а також поза ними. Також велоДСТУ містять вимоги до конструкції та експлуатації велосипедної інфраструктури і парковок.

Проект велосипедних ДСТУ має затвердити національний орган стандартизації — державне підприємство “Український науково-дослідний і навчальний центр проблем стандартизації, сертифікації та якості”.

ВелоДСТУ мають на меті: 

  • закласти єдину методологічну основу для планування і проектування велосипедної інфраструктури. Це дасть змогу поліпшити безпеку.
  • сприяти розвантаженню доріг та вулиць, підвищенню безпеки дорожнього руху та зниженню негативного впливу автомобільного транспорту на довкілля (особливо у міських умовах).
  • заповнити законодавчу білу пляму і допомогти втілювати в життя розроблені плани веломереж у різних містах України.
Кінцевим результатом застосування ДСТУ є:
  • формалізація підходів до планування велосипедної інфраструктури
  • деталізація наведених в ДБН параметрів проектування велосипедної інфраструктури
  • підвищення безпеки велосипедистів шляхом влаштування велоінфраструктури.
У ДСТУ визначено поняття “велосипедна інфраструктура”. Держстандарти мають  допомогти проектувальникам під час створення об’єктів велосипедної інфраструктури на автомобільних дорогах загального користування, вулицях населених пунктів та незалежних від автомобільних доріг велодоріжок. Крім того, велоДСТУ передбачатимуть практичні заходи зі створення велоінфраструктури:
  • як організувати проїзд велосипедом перехрестя, що вибрати в кожному конкретному випадку – велодоріжку, велосмугу тощо
  • які вимоги до велосипедної мережі та формами руху велосипедистів
  • є розділи про велосипедну навігацію, організацію паркування велосипедів
Хто буде використовувати велоДСТУ ДСТУ будуть використовувати підприємства незалежно від форми власності, які виконують роботи з планування, проектування та будівництва велоінфраструктури на автомобільних дорогах загального користування, вулицях населених пунктів та велодоріжок, прокладених незалежно від автомобільних доріг.

Довідка:

Стандарти розробили в межах проекту “Зелене світло для велоруху в громадах / Green Light for Cycling in Hromadas”.

Проект реалізує Асоціація велосипедистів Києва за підтримки Програми для України з розширення прав і можливостей на місцевому рівні, підзвітності та розвитку ULEAD з Європою / ULEAD with Europe за спільного фінансування Європейським Союзом та його країнами-членами Данією, Естонією, Німеччиною, Польщею і Швецією.

 Усі ДСТУ в Україні мають рекомендаційний характер. У випадку з велосипедними держстандартами це добре, бо їх варіативне застосування дасть змогу побачити, які інженерні рішення найкраще працюють в українських містах.

Нагадаємо, 1 вересня 2018 року набули чинності нові державні будівельні норми (ДБН) «Вулиці та дороги населених пунктів», які містять норми щодо будівництва велоінфраструктури.

Джерело